Poslanci už vyrábějí bič na řidiče

  • 232
Zákon, který má usměrnit chaos na českých silnicích, ve středu dorazil k poslancům. Politická bitka se rozeběhla podle očekávání. Fotbalu a silničním zákonům rozumí každý. A proto se v Poslanecké sněmovně rozehrál důležitý zápas, který má nebývalý počet diskutujících.

Poslanci začali projednávat dlouho očekávanou novelu silničního zákona, který má zavést takzvaný bodový systém - pokud motorista nasbírá za své přestupky dvanáct trestních bodů, přijde na rok o řidičské oprávnění.

"Objeví se stovky pozměňovacích návrhů, protože každý poslanec je řidič a myslí si, že tomu rozumí," odhadl před začátkem večerního jednaní exministr dopravy Martin Říman (ODS).

Ostatně diskuse se mimo sněmovnu rozhořela už dávno. Poslanci ODS se nechali slyšet, že se jim ani trochu nelíbí paragraf, díky němuž budou policisté opět odebírat řidičské průkazy.

Lidovci připomínají, že návrh nemyslí na rodiny, které mají více dětí. Vadí jim, že by každé dítě muselo sedět ve speciální sedačce. Dalším se nelíbí sazby za jednotlivé přestupky.

Předkladatel ministr dopravy Milan Šimonovský to ví. Přichystal se na vyjednávání a stanovil si hranice. "Pro mě je zásadní, aby se bezohlední řidiči nemohli vyhýbat správnímu řízení, aby byly vyšší pokuty, aby se zavedl bodový systém a aby policie měla právo znehybnit vozidlo. Na tom budu trvat," přiblížil svou taktiku.

Nejsveřepější dohadování lze očekávat kolem bodového systému. "Nemůžeme souhlasit s tím, aby o řidičák přišel člověk, který jednou za rok za volantem telefonuje, zapomene svítit a k tomu jednou lehce překročí rychlost v obci. Za tyto drobnosti není možné vzít motoristovi na celý rok řidičák," osvětlil Říman jednu z třecích ploch.

Těch je však mnohem víc. Příklad: úředníci, kteří budou udělovat tresty za přestupky, budou moci i podle novely rozhodovat o výši pokuty. Za to, že člověk usedne za volant bez řidičského průkazu, může dostat od 25 do 50 tisíc korun. A to i podle expertů zbytečně nahrává úplatným úředníkům.

"I pro mě je to těžko přijatelné," přiznal překvapivě Šimonovský. "Narazili jsme v tom na odpor vnitra," dodal ministr. V jaké podobě nakonec poslanci zákon propustí, se nedá odhadnout. Téměř jisté je ale jedno: 1. července, jak sliboval Šimonovský, platit nebude. Poslanci jej patrně nestihnou schválit.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video