Poslanec hnutí Úsvit Milan Šarapatka | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Poslanci Úsvitu vadí Okamurova výzva venčit prasata u mešit

  • 151
Od ostrého výpadu šéfa Úsvitu Tomia Okamury se distancoval jeden z poslanců jeho vlastní strany, člen zahraničního výboru Sněmovny Milan Šarapatka. Okamura podle něj nepřijatelně zlehčuje zásadní téma postoje k muslimské víře a podle Šarapatky také přirovnává politiku USA k nacistickému Německu.

Okamura o víkendu na Facebooku sdílel text, jak by se podle něj lidé měli chovat vůči islamistům v Česku. „Můžeme chovat pejsky a prasátka jako domácí mazlíčky a chodit je venčit do okolí jejich center, mešit,“ píše se například v textu, jehož autorem je člen grémia strany Jiří Kobza. Vyzývá i k bojkotu prodejen, které muslimové provozují.

„Můžeme svůj nesouhlas vyjádřit i obchodně, nekupovat si v jejich krámech kebaby ani mobily, prostě vůbec nic a neměnit u nich peníze, je to vedlejší zdroj financování rozmachu islámu. Každý zakoupený kebab je jen další jeden krok k burkám,“ píše se také v textu. (více zde)

S tím, co Okamura sdílel na Facebooku, Šarapatka zásadně nesouhlasí. „Za těchto okolností je pro mě velmi složité dál budovat věrohodnou zahraniční politiku hnutí Úsvit. Proto jsem se na základě zkušeností posledních dní rozhodl, že se nebudu na práci poslaneckého klubu Úsvitu, ve smyslu vytváření zahraniční politiky hnutí, podílet,“ uvedl poslanec Úsvitu. Šarapatka o tom již Okamuru informoval. „Z poslaneckého klubu Úsvitu prozatím vystupovat nehodlám,“ zdůraznil Šarapatka.

„Po celou dobu vzájemné spolupráce jsem se snažil radikální zahraničně politické názory Tomia Okamury kultivovat. Po jeho dřívějších nešťastných prohlášeních jsem jej opakovaně žádal, aby se mnou konzultoval svá veřejná vystoupení k této oblasti. Vždy mi to slíbil, ovšem realita je, jak vidno, úplně jiná,“ napsal Šarapatka. Kroky Okamury podle něj devalvují snahu všech, kteří se na práci hnutí Úsvit podílejí a jejich práce ve straně je tak podle poslance zcela bezpředmětná.

„Jeho práce si vážím. Rád si s ním o tom popovídám. Nemáme principiálně rozdílný názor na program, jen na formu, jak ho prosazovat. Rád se diplomatickému jazyku přiučím,“ reagoval v ČT Okamura.

Tomio Okamura o radikálním islámu:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue