Účastníci pochodu Prague Pride

Účastníci pochodu Prague Pride | foto: Martin Kovář, iDNES.cz

Poslanci trvají i po pochodu gayů na svém, adopci jim nepovolí

  • 220
Spory kolem víkendového pochodu gayů a leseb Prahou se z velké části točily kolem toho, zda byl nátlakovou akcí za větší práva této sexuální menšiny. Průzkum iDNES.cz mezi poslanci ukázal, že nejvýraznější z možných požadavků - adopce dětí homosexuálními páry - nemá naději Sněmovnou projít.

Ostrá prohlášení z úst zastánců i odpůrců pochodu se ve světle názorů znějících z Poslanecké sněmovny jeví poněkud zbytečná.

"Jsem rozhodně proti," sdělil iDNES.cz na otázku, jak se staví k možné adopci dětí homosexuálními páry, premiér Petr Nečas. Téma navíc pokládá za bublinu živenou médii, která podle něj vytvářejí "nesmyslnou představu, že v ústavní péči čekají tisíce, ne-li desetitisíce dětí na adopci".

"Umělý problém"

Názor premiéra Nečase jako rodinně založeného člověka a katolíka není překvapivý.

Spor o pochod Prague Pride nicméně přesáhl hranice běžné mediální přestřelky, když prezident Václav Klaus ostře vystoupil proti prohlášení třinácti velvyslanců, kteří pochod podpořili - například amerického, britského či německého.

Klaus to odsoudil jako bezprecedentní krok, který nikdo nepamatuje.

"Ve skutečnosti je dětí vhodných pro adopci jen pár desítek. A na adopci stojí předlouhou frontu i heterosexuální páry," dodal Nečas, který celý problém považuje za umělý, možná mediálně zajímavý, ale mimo reálný život.

Vlivní občanští demokraté se vyhýbají prohlášení za ODS jako celek, jednotlivě se ale stavějí spíše proti. To je případ šéfa poslaneckého klubu Zbyňka Stanjury, zatímco místopředsedkyně strany Miroslava Němcová nechce o tom, jak by hlasovala, spekulovat.

Proti adopcím je i Boris Šťastný, který pochod Prague Pride podpořil, čímž si od hradního vicekancléře Petra Hájka vysloužil kritiku, výzvu k opuštění ODS a označení kryptosocialista.

"Já s tím nesouhlasím, nepodporuji to a nebudu pro to hlasovat. Jako lékař mám znalosti týkající se početí dítěte a filosoficky i medicínsky může potomek savců vzniknout pouze ze styku samce a samice, proto jsem přesvědčen, že že dítě by mělo býti vychováno v rodině, která je založena na heterosexuálním vztahu," řekl iDNES.cz předseda sněmovního výboru pro zdravotnictví Šťastný.

ČSSD, komunisté i TOP 09 jsou proti

Ucelený postoj k adopcím prezentují zástupci tří dalších sněmovních stran - sociální demokraté, komunisté a TOP 09.

Žádat o adopci homosexuálové mohou už dnes

Pro homosexuály není nemožné adoptovat dítě - pokud neuzavřeli registrované partnerství, vztahuje se na ně zákon o rodině. Ten umožňuje osvojení každé fyzické osobě, která "zaručuje způsobem svého života, že osvojení bude ku prospěchu dítěte i společnosti" a pak záleží na rozhodnutí soudce.

"Byla to ČSSD, která podpořila zákon o registrovaném partnerství. Pokud jde o adopci, to je téma, které zatím v sociální demokracii nebylo diskutováno. Myslím si, že většina poslanců je spíš rezervovaných. Vyžaduje to podstatnou a hlubokou debatu," říká předseda strany Bohuslav Sobotka.

On sám přitom poprvé zákon o registrovaném partnerství nepodpořil. I k adopcím je jeho postoj rezervovaný. "Myslím, že by tuto minoritu ve společnosti mohlo spíš poškodit, kdyby se téma adopcí páry gayů a leseb akcentovalo. Nemyslím si, že je tomu společnost nakloněna," řekl Sobotka iDNES.cz.

Jednoznačný názor má TOP 09. "Respektujeme právo a svobodu menšin, právo na pořádání takové akce, jako byla Prague Pride. Svobodné vyjádření názoru je každého věc. Na druhou stranu zásadně nesouhlasíme s adopcí," říká šéf poslaneckého klubu Petr Gazdík.

Šéf komunistických poslanců Pavel Kováčik to vidí obdobně. "Byli jsme svého času jedním ze spolupředkladatelů a spoluiniciátorů zákona o registrovaném partnerství a už tehdy jsme řekli, že registrované partnerství přirozeně ano, adopce dětí v žádném případě ne," tlumočil názor KSČM.

Z vedení Věcí veřejných se redakci podařilo zastihnout jen Karolínu Peake. "Priorita je samozřejmě klasické rodičovství s otcem a matkou, třeba adoptivními. Podle mého názoru je ale lepší jakákoli milující rodina, i homosexuální, než ústav. Pochopitelně za předpokladu důkladného prověření," sdělila místopředsedkyně strany a vicepremiérka iDNES.cz.

Registrované partnerství by šlo rozšířit o ženu, která se stará o starší opuštěnou paní, zní z KDU-ČSL

Lidovci, kteří od voleb v roce 2010 nejsou ve Sněmovně zastoupení, jsou pochopitelně proti adopcím dětí homosexuálními páry. Jejich předseda Pavel Bělobrádek ve shodě s premiérem Nečasem říká, že dětí určených k adopci je málo - méně, než je rodinná poptávka. "Tudíž si myslíme, že by měly být preferovány heterosexuální páry," řekl iDNES.cz.

Zároveň dodal, že by si dovedl představit rozšíření zákona o registrovaném partnerství. "Aby nebylo exkluzivní ve smyslu stejnopohlavních párů, ale dostupné třeba o matku, která se stará o starší opuštěnou paní. Tam jsou ty problémy úplně stejné, například co se týká sdílení informací o zdravotním stavu, když je někdo z toho svazku v nemocnici," nastínil.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue