Poslanecká záhada: politik zmáčkne tlačítko, ve výsledcích se ukáže opak.

Poslanecká záhada: politik zmáčkne tlačítko, ve výsledcích se ukáže opak. | foto: Dan Materna

Poslanci trápili Vlčka, pletli si hlasovací tlačítka

  • 47
Jako by se při úterní schůzi poslanci na svého předsedu Miloslava Vlčka smluvili. Šéf Sněmovny, který dlouhodobě pranýřuje jejich výmluvy na zpackané hlasování, musel najednou čelit až třinácti podobným případům. Nejvíce pobavil poslanecký nováček Jiří Janeček, který kouzelné zaklínadlo ještě nezná.

Od nového hlasovacího zařízení si Miloslav Vlček sliboval, že učiní konec výmluvám poslanců na podivné šotky ve stroji, kteří tajemně zaměňují poslanecké ano za ne a opačně.

Protože ale Vlček dobře ví, že zařízení pracuje správně a ve skutečnosti jde jen o poslaneckou taktiku, která neustane ani s novým zařízením, sliboval, že bude námitky uvádět na pravou míru. A poslance zpochybňující své hlasování nazve správně a bez servítků - poplety.

Na úterní schůzi však na své předsevzetí zcela rezignoval. Zřejmě už tuší, že se mu křeslo předsedy Sněmovny neúprosně vzdaluje, a na umravňování poslanců už proto nemá chuť. Ti mu tak na zatím posledním jednání Sněmovny předsedování pořádně osladili. Během dvou hodin zpochybnilo hlasování hned třináct z nich.

Navíc šlo často o politické špičky. Většinou přitom nepříjemná povinnost udělat ze sebe před celým plénem hlupáka, který si splete tři tlačítka, připadne na méně známé tváře. Včera ale před mikrofonem defilovaly takové politické šajby jako David Rath, Miroslav Kalousek či Lubomír Zaorálek. Ti pokorně žádali kolegy o prominutí, že cosi mačkali a něco jiného jim nyní černé na bílem stojí na "sjetině".

Snad nejdále zašel komunistický poslanec Václav Exner, když rychlostí, se kterou své zpochybnění hlasování oznámil, sám sebe prozradil. Hlásil se s námitkou ještě dříve, než měl sjetinu k dispozici. "To ještě nemůžete vědět, protože sjetina ještě není venku," vzkázal mu předseda Sněmovny. Poslanci ale nakonec vyhověl. Stejně jako všem dvanácti dalším.

Defilé špatně hlasujících politiků pak nebralo konce, takže někteří jejich kolegové si z nich sami tropili žerty. "Možná by bylo dobře znovu provést zastupujícím předsedou klubu sociální demokracie proškolení členů o barvách těch tlačítek," rýpnul si další komunista Pavel Kováčik do představitelů ČSSD.

"Možná dělá problém to tlačítko červené, to je možná pro to proškolení potřeba vědět," zareagoval předseda lidoveckých poslanců Pavel Severa a rozesmál sál.

"O barvách, pane předsedo klubu KDU-ČSL, se tady bavit nehodlám, možná proto, že na těch tlačítkách černá chybí," opáčil komunista v narážce na barvu přisuzovanou tradičně lidovcům.

Nejvíce ale své kolegy pobavil nováček ve Sněmovně a pražský radní Jiří Janeček, který usedl do křesla po poslanci Kladívkovi, kterého nedávné volby katapultovaly do Senátu. Nejprve hlasoval pro jeden návrh s "rebely" z ODS, když mu pak přišel premiér Mirek Topolánek domluvit, Janeček si hlasování rozmyslel a šel ho k mikrofonu zpochybnit.

Novopečený poslanec však fígle poslaneckých mazáků ještě nezná, a proto použil nesprávnou formulku. "Vážení kolegové, hlasoval jsem pro, na sjetině jsem měl křížek. Omlouvám se, zpochybňuji hlasování," řekl nelogicky. Ve skutečnosti měl říci, že hlasoval proti, ale na sjetině má "ano". Ostatní poslanci se škodolibě bavili.

"Teda na sjetině mám křížek, hlasoval jsem," pokusil se Janeček opravit, ale zase nepřesně. To už se sálem rozléhal smích. Třetí pokus: "Hlasoval jsem ne, mám tam křížek," spletl se potřetí. To už bylo lepší, na sjetině ale neměl křížek, ale "ano". Nakonec úsilí vzdal: "Já se omlouvám. Mám tam ano, zpochybňuji hlasování," dodal už téměř nešťastně za vydatného povyku v sále.

Seznam poslanců, kterým buď

1) tajemní skřítkové způsobují změny v hlasování nebo

2) nepoznají barvu či se netrefí do tlačítka nebo

3) používají fintu, aby zvrátili hlasování

Jan Babor (ČSSD): Vážené kolegyně a kolegové, já se omlouvám, ale hlasoval jsem, a na sjetině mám křížek. Zpochybňuji hlasování.

Václav Exner (KSČM): Pane předsedo, omlouvám se, ale mačkal jsem tlačítko plus a zjistil jsem před vyhlášením výsledků ještě, že mi nesvítí kontrolka, čili zřejmě jsem nehlasoval, je tam jeden komunista, vidí to všichni, tedy mám námitku.

Miroslav Kalousek (KDU-ČSL): Dámy a pánové, prosím pokorně o prominutí. Jsem hluboce přesvědčen, že jsem hlasoval ne, přesto mám na sjetině ano. Nezbývá mi nic jiného, než zpochybnit hlasování. Děkuji vám za pochopení.

David Rath (ČSSD): Pane předsedající, já se musím omluvit a zpochybnit své hlasování. Mačkal jsem ano, ale nerozsvítilo se mi hlasovací zařízení.

Lubomír Zaorálek (ČSSD): Kolegové, já se vám omlouvám. Tady v tomhle hlasování jsem hlasoval ano, mám tam křížek. Zpochybňuji hlasování.

Petr Zgarba (ČSSD): Pane předsedo, kolegyně a kolegové, omluvte mě, zpochybňuji hlasování. Hlasoval jsem pro, a na sjetině mám pravděpodobně zdržel se.

Petr Pleva (ODS): Vážený pane předsedající, zpochybňuji hlasování. Hlasoval jsem proti vyřazení tohoto bodu, na sjetině mám ano.

Zdeněk Prosek (ODS): Vážený pane předsedo, dámy a pánové, hluboce se omlouvám, ale hlasoval jsem ano, a na sjetině mám údajně, podle svého pana kolegy, že jsem se zdržel. Zpochybňuji tímto hlasování a ještě jednou se všem omlouvám.

Vlasta Parkanová (KDU-ČSL): Kolegyně a kolegové, velmi se omlouvám. Chtěla jsem hlasovat ano, a na sjetině mám údajně křížek. Zpochybňuji toto hlasování.

Ladislav Šustr (KDU-ČSL): Velmi se omlouvám. Zpochybňuji hlasování. Hlasoval jsem pro, mám tam údajně x.

Jiří Janeček (ODS): Vážení kolegové, hlasoval jsem pro, na sjetině jsem měl křížek. Omlouvám se, zpochybňuji hlasování. Teda na sjetině mám křížek, hlasoval jsem. (Veselost v sále.) Hlasoval jsem ne, mám tam křížek. Já se omlouvám. Mám tam ano, zpochybňuji hlasování.

Olga Zubová (SZ): Vážené dámy, vážení pánové, omlouvám se, na sjetině mám křížek, chtěla jsem hlasovat ano. Zpochybňuji hlasování.

Tomáš Úlehla (ODS): Dámy a pánové, ještě teď mi svítí ano, ale na sjetině mám křížek, takže zpochybňuji hlasování. U mě to není finta, můžete se podívat. Je to tak.

zdroj: www.psp.cz


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue