Ochranka před elektrárnou v Búšehru v den, kdy ruští inženýři začali vkládat do elektrárny jaderné palivo (21. srpna 2010)

Ochranka před elektrárnou v Búšehru v den, kdy ruští inženýři začali vkládat do elektrárny jaderné palivo (21. srpna 2010) | foto: AP

Je spojenec Izrael, nebo Írán? Poslanci se hádali o jadernou elektrárnu

  • 127
Ostrou hádku mezi poslanci vyvolal pokus komunistů a sociálních demokratů zrušit zákonem zákaz dodávek pro íránskou jadernou elektrárnu v Búšéhru. „Mě by zajímalo, zda ministr zahraničí, či jeho lidé, konzultovali názor na tento zákon našeho strategického spojence, to je stát Izrael,“ odstartoval spor o zákon šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

Pravicová opozice spolu s ANO a lidovci zákon smetla. Pro zákon navržený komunisty bylo 31 poslanců ČSSD, 26 komunistů, 4 poslanci z ANO a tři nezařazení (jmenovité hlasování poslanců najdete zde).

Na podporu zákona vystoupili ministr průmyslu Jan Mládek. „Co mohu sdělit, je, že obdobný návrh schválila vláda. Je to návrh ministerstva průmyslu a obchodu a schválil ho také ministr zahraničních věcí. Tudíž věcný problém tam není,“ řekl Mládek. „Já jsem se ptal, zda máme stanovisko státu Izrael,“ opáčil mu Stanjura.

Šéfa poslanců KSČM Pavla Kováčika ale rozčílil zejména lidovecký ministr kultury Daniel Herman. „Dva ministři izraelské vlády mně řekli, že to znamená určité bezpečnostní riziko a že by nebylo dobré tento zákon schvalovat. To znamená, na vlastní uši jsem slyšel od dvou zástupců vlády našeho strategického partnera na Blízkém východě toto sdělení,“ řekl Herman.

„Na vlastní uši tady slyším něco, čemu se nestačím divit, a to je to, že kam se ještě budeme chodit radit, jestli my, jako suverénní a svébytná země, suverénní a svébytný parlament si můžeme přijímat, nebo nemůžeme přijímat nějaké zákony,“ prohlásil komunista Kováčik. „Celý civilizovaný svět v této chvíli, a můžeme mít jisté pochybnosti, jestli třeba Spojené státy jsou úplně civilizovaným světem, ale to můžeme mít my, vy zase máte jiné pochybnosti, uvolňují sankce proti Íránu a snaží se s Íránem navázat nejen diplomatické, ale především ekonomické vztahy,“ protestoval komunistický politik.

Podle ministra Mládka jsme v Česku v minulosti přijalizákon, který byl nad rámec našich závazků, které omezují vývoz vojenského materiálu a zboží dvojího užití. „Ten zákon se dávno přežil. Dnes jsme v situaci, že byly zrušeny sankce na začátku tohoto roku a je třeba udělat také gesto. Zrušit tento zákon, abychom mohli stejně jako většina jiných zemí, většina firem jít na íránský trh, který představuje obrovské možnosti pro český průmysl,“ řekl Mládek.

Je náš spojenec Írán, nebo Izrael? ptal se Korte

To zase naštvalo opoziční TOP 09. „Vznáším otázku. Kdo je náš spojenec? Je to šílený teokratický režim v Íránu, který vyhrožuje, že smete Izrael z povrchu země? Nebo je to jediný demokratický stát v dané oblasti, stát Izrael?“ opáčil poslanec za TOP 09 Daniel Korte.

Komunisté s ČSSD dokázali sice zabránit tomu, aby musel být před hlasováním o zákonu ve Sněmovně přítomen ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, ale sílu prosadit svou pak už levice neměla. „Hlasování ukázalo na slabiny v práci Sněmovny jako celku,“ reagoval Kováčik.

Postoj pravicové opozice i vládních lidovců a ANO komunisty natolik rozlítil, že předčasně ukončili již v pravé poledne jednání Sněmovny, když si vzali pauzu na poradu až do konce pátečního jednání.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video