Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Poslanci soupeří, kdo první zruší přílepek zákona, jejž sami schválili

  • 10
Zatímco ještě před měsícem poslanci s klidem poslali do dalšího jednání zákon, který měl jejich voličům zakázat zjistit si platy a odměny státních úředníků, po mediální bouři nyní nadšeně zvedají ruce pro jeho zrušení. Jako první doporučil přílepek zrušit bezpečnostní výbor.

Přílepek k zákonu o zdravotních službách chtějí najednou zrušit poslanci napříč celým politickým spektrem. Po zveřejnění informace o změně po tom začaly volat ČSSD, ODS nebo VV a KSČM.

Nynější znění zákona o svobodném přístupu k informacím zakazuje uvádět údaje o "poskytování veřejných prostředků podle zákonů v oblasti sociální, poskytování zdravotní péče, hmotného zabezpečení v nezaměstnanosti, stání podpory stavebního spoření a státní pomoci při obnově řízení". Nyní by k tomu měly podle "přílepku" přibýt "platy, odměny a další obdobná plnění poskytovaná z veřejných rozpočtů".

První byl Vidím

Od zveřejnění informace, co vlastně nenápadná věta vpašovaná do jiného zákona znamená, už do Sněmovny dorazilo několik pozměňovacích návrhů. Zpravodaj zákona Boris Šťastný tak už oznámil, že navrhne vypustit kontroverzní ustanovení. "To zlikvidujeme na výboru," řekl Šťastný, který je šéfem zdravotního výboru Sněmovny. Pozměňovací návrh, aby byl přílepek zrušen, připravuje také ministerstvo zdravotnictví nebo TOP 09 a Starostové.

Všechny ale předběhl poněkud paradoxně branný a bezpečnostní výbor, kde návrh hned na začátku jednání předložil Jan Vidím z ODS. Ten navrhl změnu, jejímž výsledkem bude stav jako před navrhovanou novelou. Zmizet by tak měla právě věta "platy, odměny a další obdobná plnění poskytovaná z veřejných rozpočtů". Pro byli všichni přítomní.

"Návrh samozřejmě podpořím, ale je pikantní, že se jím vůbec zabýváme. Zajímalo by mě, zda bychom změnu řešili, kdyby nebyla tak mediálně zajímavá," prohlásil na výboru poslanec za ČSSD Jeroným Tejc.

"Je to moje vina. Na svou obranu chci říct, že jsem byl ve funkci týden. Moji pracovníci asi neměli zlý úmysl, mysleli to dobře, ale dopadlo to jako vždycky," řekl na výboru ministr vnitra Jan Kubice, jehož náměstek přílepek podepsal v rámci připomínkového řízení.

 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue