Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Jdeme s minometem na kočku, řekl ministr. Zákaz výkupu kovů neprošel

  • 451
Poslanci smetli pod stůl návrh senátorů, aby sběrny nesměly vykupovat od občanů kovy ani papír. Senátoři se to snažili dostat do novely zákona o odpadech. „Jdeme s minometem na kočku. Nikde v Evropě není zakázán výkup za hotové,“ řekl poslancům ministr životního prostředí Richard Brabec.

Zároveň ministr připustil, že se ani nikde nestal takový „kriminální byznys“ z toho, jak někteří lidé kradou kovy a nosí je do sběren. Brabec slíbil, že Ministerstvo životního prostředí připraví vyhlášku, podle níž se nebude platit při výkupu surovin v hotovosti. Nechce si ale připustit to, že stát není schopen odlišit „zmetky od slušných lidí“.

Senátoři navrhovali, aby kovy do sběren mohli dávat jen podnikatelé, kterým by sběrny platily bezhotovostně. Občané by sice mohli odpady přinést, ale peníze by nedostali žádné. Jedinou výjimkou by byly vraky aut.

„Nemůžeme občany trestat za to, že nejsme schopni zajistit, aby fungovaly kontrolní mechanismy,“ prohlásil ministr kultury a poslanec za KDU-ČSL Daniel Herman. Prošel pak jen návrh zakazující skládkování po roce 2024 a podle nějž budou muset obce třídit biologicky rozložitelný odpad. Pro bylo 104 ze 152 přítomných poslanců. (detail hlasování najdete zde)

Proti tomu, aby byl zcela zakázán výkup kovů a papíru od fyzických osob, vystupovali ve sněmovně i dalších poslanci. Například poslanec František Laudát z TOP 09 vznesl řečnickou otázku, zda někdo spočítal, o kolik bude v České republice více přepadení, když takový zákaz projde a když si lidé, kteří si takto pokoutně přivydělávají, budou snažit získat peníze jinak.

Naopak návrhu senátorů se zastal šéf senátorů ODS Zbyněk Stanjura. „Jsem na straně starostů,“ řekl Stanjura. Jsou to právě někteří starostové, kteří se snaží omezit tento typ kriminality, kdy mizí kanálové poklopy, dešťové svody, ale i části zabezpečovacích železničních zařízení nebo dokonce hřbitovní urny.

Některá města se už přitom rozhodla, že nebudou čekat na poslance a senátory. Například Karviná přijala před pár dny vyhlášku, která zakazuje lidem prodávat ve sběrnách šrot i starý papír. Vše budou moci jen bezplatně odevzdat v městských sběrných dvorech. (více zde)

Ke Karviné se pak přidal i Chomutov. Sběrny v Chomutově proto budou smět papír a kovy vykupovat jen od firem a živnostníků. Nová vyhláška zároveň zařadila kovy vedle papíru do systému tříděného odpadu.

Poslanci v úterý nakonec schválili vlastní verzi novely zákona o odpadech. Podle něj budou muset obce zajistit místa pro oddělené třídění biologicky rozložitelných odpadů. A na skládkách bude od roku 2024 zakázáno ukládat směsný komunální odpad a recyklovatelné odpady. Kvůli tomu exministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09 zákon označil za produkt lobby spaloven.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video