Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Poslanci smetli výuku starších dětí doma. Ze škol mají zmizet sladkosti

  • 587
Individuální domácí výuku žáků druhého stupně základních škol do školského zákona poslanci nepustili. V novele ji chtěla zakotvit pravice, ale poslanci ČSSD, ANO, KSČM a Úsvitu to neumožnili. Zákon zakáže prodej sladkostí ve školách a zavede jednotnou učňovskou zkoušku. Registr učitelů, který chtěl ministr Chládek, vypadl.

Pro zákon jako celek hlasovalo 128 ze 177 poslanců, podpořily ho tří vládní strany plus komunisté a Úsvit (detail hlasování zde). Školský zákon prošel bez registru učitelů, který původně navrhoval ministr školství Marcel Chládek. Zákon naopak počítá se zákazem prodeje nezdravých potravin ve škole (chipsů, čokolád či slazených nápojů). Automaty s tímto zbožím by tak měly ze škol zmizet. Chládek si to schválení zákona pochvaloval.

Před hlasováním o zákonu, který také určuje pravidla pro podporu vzdělávání dětí, žáků a studentů se speciálními vzdělávacími potřebami, ale největší emoce vyvolal právě spor o domácí vzdělávání. „Vnímáme, že v tuto chvíli není schopna vládní koalice domácí vzdělávání společně podpořit,“ ohlásil změnu postoje lidovců předseda klubu KDU-ČSL Jiří Mihola.

Lidovci chtěli s pravicovou opozicí hlasovat pro možnost domácího vzdělávání i na druhém stupni, a když ČSSD, ANO, KSČM a Úsvit hlasovaly proti této možnosti, poslanci KDU-ČSL se zdrželi, podporovali tím, aby tato možnost v zákoně podle návrhu školského výboru byla.

Mihola před tím ve Sněmovně sliboval, že připraví novelu, která domácí výuku starších dětí do zákona zakotví. „Vaše alibistická slova jsou neuvěřitelná,“ kritizoval za to lidovce šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Mihola to pak schytal i od TOP 09.

V 21. století je to skutečně tmářství, řekla Putnová z TOP 09

„Když před 240 lety Marie Terezie uzákonila povinnou školní docházku, byl to velký pokrok. Samozřejmostí už tehdy bylo možné děti doma vzdělávat a zkoušet je ve škole. Odmítnutí individuálního vzdělávání na druhém stupni je v 21. století skutečné tmářství,“ uvedla poslankyně TOP 09 Anna Putnová.

„Domácí vzdělávání je pouze forma, ale stát má kontrolní mechanismy stále u sebe,“ řekl předseda ODS Petr Fiala. „Netvařme se, že všechny děti se stále vzdělávají ve škole a chodí tam,“ zdůraznil. Připomněl, že jsou děti, které se musí učit v nemocnici, děti, které do školy nechodí, protože se věnují sportu.

V zákoně je nyní věta, že „individuální vzdělávání lze povolit pouze žákovi prvního stupně základní školy“. Právě tu navrhli zastánci domácí výuky vypustit. Získali pro to podporu i ve školském výboru, ale ministr Chládek byl proti a koalice se shodla, že spor o tuto věc nesmí ohrozit zákon jako celek. Individuální výuka je nyní možná prostřednictvím několika škol. V příštím školním roce má být možná na 19 školách. „Může to být zneužito extrémními světonázory,“ odmítá domácí vzdělávání Chládek.

Podpůrná opatření budou rozdělená do pěti stupňů

Podpůrná opatření pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami se budou podle školského zákona dělit do pěti stupňů. Zařadit dítě do speciální školy bude možné v případě, když „školské poradenské zařízení shledá, že samotná podpůrná opatření by nepostačovala k naplnění jeho vzdělávacích možností a k uplatnění jeho práva na vzdělávání“.

„Určitě také uvítají ředitele škol, že už je neomezujeme smlouvami na dobu určitou,“ řekl k zákonu ministr Chládek. Nově ředitelé veřejných škol získají pracovní poměr na dobu neurčitou. Zákon také počítá s jednotnou učňovskou zkouškou podobně jako u maturit.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video