Poslanci si zmrazili platy

  • 97
Čeští poslanci se shodli na zmrazení svých platů až do roku 2006. Jen ODS je proti: Platy rostou v celé zemi a je nefér, že ústavním činitelům ne, tvrdí. Ať dopadne hlasování o reformě veřejných financí jakkoli, jedno je jasné: ústavní činitelé nedostanou další tři roky ani korunu přidáno.

Komunisté totiž oznámili, že i když s vládní reformou veřejných financí zásadně nesouhlasí, v jediném bodu ruku pro přece jenom zvednou. Pomohou stranám koalice prosadit zmrazení platů ústavních činitelů.

"Na klubu jsme dlouho debatovali o tom, zda máme být jednotní a postavit se za každou cenu proti celé vládní reformě, nebo některé body posuzovat věcně," tvrdil komunista Václav Exner. "Převážil druhý přístup. Tím spíše docílíme toho, co chceme: přiblížíme platy ústavních činitelů k platům normálních lidí," dodal.

Jediná strana, která tak ve sněmovně zmrazení platů poslanců a senátorů nepodpoří, budou občanští demokraté. Podle nich rostou platy v celé zemi, a tak je nefér, že ústavním činitelům ne.

"Pokud by se krátil nárůst platů všech zaměstnanců placených z veřejných zdrojů, tak by se mělo krátit i ústavním činitelům," prohlašoval poslanec ODS Jan Vidím. "Jenže pokud úředníkům platy stouply, i když o málo, tak by o to málo měly narůst i platy ústavních činitelů," dodal. Podle Vidíma by ideální zvýšení představovalo nárůst kolem pěti až sedmi procent.

Hlasy ODS však na zamítnutí návrhu stačit nebudou. Poslanci vládní koalice spolu s komunisty totiž vládnou jasnou převahou sto dvaačtyřiceti hlasy. Na zvýšení platu si tak budou muset nechat zajít chuť nejen poslanci a senátoři, ale také prezident, ministři a soudci.

Vláda počítá, že tímto krokem ušetří přes sto milionů korun. Další desítky milionů by pak státní pokladna mohla ušetřit na příplatcích. "Návrh počítá s tím, že se vedle platů zmrazí i růst všech možných příplatků, na které mají ústavní činitelé nárok," tvrdí ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach. Ministr počítá také s tím, že ústavní činitelé budou pobírat takzvaný třináctý a čtrnáctý plat jen v poloviční výši.

Vláda navíc chystá i změnu principu, podle kterého se budou platy ústavních činitelů vypočítávat. Až dodnes se odvíjí plat činitelů od nejvyšších platů státních úředníků. To vedlo v minulosti podle Škromacha k rychlejšímu růstu platů ústavních činitelů, než jaký byl vývoj cen a inflace. Proto chce Škromach zavést praxi, kdy by platy ústavních činitelů kopírovaly trojnásobek průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře.

Z ústavních činitelů má sice nejvyšší plat prezident, ale jeho mzda není tou nejvyšší částkou, která plyne z kapes daňových poplatníků na mzdy. Prezident pobírá měsíčně přes sto šedesát tisíc korun. Guvernér České národní banky Zdeněk Tůma bere měsíčně téměř čtvrt milionu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video