Čeští zákonodárci míří do Tibetu. Ilustrační foto

Čeští zákonodárci míří do Tibetu. Ilustrační foto | foto: Michal Sváček, MF DNES

Poslanci si zkontrolují lidská práva v Tibetu

  • 62
Čeští poslanci se chystají na historickou zahraniční cestu. Ještě do voleb mají čtyři z nich vyrazit do Tibetu a na místě zkontrolovat, jak jsou v zemi dodržována lidská práva. Tibet v padesátých letech obsadila komunistická Čína.

V plánu zahraničních cest, na které má Sněmovna letos 42 milionů korun, je i Kaddáfího Libye.

"V čele delegace by měl být předseda Sněmovny Lubomír Zaorálek nebo místopředsedkyně Jitka Kupčová, která o to projevila zájem. Původně to vypadalo tak, že bychom jeli už někdy v únoru, ale  to jsou tam teploty, které nejsou pro Středoevropany příznivé, i kolem minus čtyřiceti stupňů," vysvětluje Zuzka Rujbrová (KSČM), šéfka petičního výboru, který cestu do Tibetu organizuje, proč se nyní pro cestu hledá jiný vhodný termín.

Ze seznamu zahraničních cest poslanců pro letošní rok, který schválil organizační výbor Sněmovny a který má MF DNES k dispozici, vyplývá, že týdenní cesta poslanců do Tibetu by měla stát asi 900 tisíc korun.

Když loni začátkem prosince do České republiky přijel čínský premiér Wen Ťia-pao, čeští politici porušování lidských práv v této asijské velmoci ani v okupovaném Tibetu nijak zvlášť nekritizovali.

Na seznamu je i Kaddáfí
Čeští poslanci se letos chystají i do Libye - tedy do země, která byla donedávna v mezinárodní klatbě, protože ji Západ podezříval z podpory mezinárodního terorismu.

"Naše firmy měly v Libyi dobré kontakty, které se tak trochu přerušily. My bychom se chtěli pokusit jim tu cestu znovu otevřít," vysvětluje smysl cesty, za kterou stát zaplatí 400 tisíc, šéf hospodářského výboru Josef Hojdar. Zatím podle něho není jisté, jestli režim Muammara Kaddáfího na cestu českých poslanců kývne.

"Velké ucho" do Kanady
Příkladem cesty, kdy není jasné, jaký přínos bude mít pro daňové poplatníky, je výprava do Kanady. Na tu se chystá delegace Stálé komise pro kontrolu použití operativní techniky (známá spíše pod názvem "Velké ucho").

"Původně jsme chtěli jet někam do Evropy nebo Asie, ale zbyla na nás Kanada. Měla zájem, aby tam jel někdo z našeho parlamentu. Řekli jsme: proč ne," popisuje plánování cesty šéf komise Jiří Bílý.

Cesta přijde daňové poplatníky na 800 tisíc korun. Celkem mají čeští poslanci letos na zahraniční cesty vyčleněno přes 42 milionů korun, Senát 19 milionů korun, tedy stejně jako loni.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video