Poslanci si závidí, kdo kolik bere

  • 33
228 500 korun. Přesně tato částka začíná vyvolávat nový spor mezi politiky. Je to rozdíl mezi základním měsíčním platem poslance české sněmovny a poslance Evropského parlamentu. "Obyčejný" tuzemský zákonodárce bere měsíčně 46 500 korun.

Takzvaní europoslanci v Bruselu budou mít naproti tomu od června v příštím roce nárok v přepočtu na 275 tisíc korun. A to vyvolává závist.

"Je to hodně ve srovnání s platy národních poslanců. Mzdy by měly být daleko srovnatelnější," prohlásil exministr zahraničí Jan Kavan z ČSSD v diskusním pořadu televize Prima.

Přitom on sám měl o jedno z 24 křesel vyhrazených v Evropském parlamentu pro Česko eminentní zájem. Vedení strany ho však na kandidátce zařadilo na nevolitelné místo, takže raději odstoupil.

Výši platů svých kolegů v unii před časem kritizovali i další poslanci. Třeba Vlastimil Tlustý z ODS či Vilém Holáň z KDU-ČSL si myslí, že čeští zástupci v Bruselu by měli brát stejně jako oni. Přitom náklady na mzdy je až tolik pálit nemusí, protože jdou z evropského rozpočtu.

Kritik unie (a zároveň uchazeč o poslanecké místo v Bruselu) Jan Zahradil z ODS se v televizní diskusi překvapivě výše platů zastal: "Každý z nich odvede na daních do státní pokladny jeden milion korun ročně."

Odborník na EU Jaroslav Maryáš se jen usmívá. "Ti, co budou zvoleni, se zkrátka z českého dvorku dostanou na úplně jinou úroveň včetně platové."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video