Poslanecká místa osiřela na tři měsíce. Ilustrační foto

Poslanecká místa osiřela na tři měsíce. Ilustrační foto

Poslanci si užívají dlouhé prázdniny s plným platem

  • 111
Nestíháte si přes rok vyřídit poštu, oběhat úřady či dohnat řadu restů? Pak dejte ve své nynější práci výpověď a zkuste se stát raději poslancem. Zmiňovaným činnostem se totiž teď nejčastěji věnují poslanci, když se jich zeptáte, co dělají během tří měsíců parlamentních prázdnin.

"Když je někdo flákač z podstaty, tak povolání poslance a senátora je pro něj ideální. Jen doufám, že takových není moc, i když o některých vím," říká ministr místního rozvoje Jiří Čunek. Sám nyní dohání resty na svém úřadě okolo zpoždění čerpání peněz z Evropské unie.

Pro zákonodárce sice neplatí zákoník práce, a nemají tudíž nárok na dvacet dní dovolené, ale to vůbec nevadí. Mají něco lepšího: variabilní týdny.

Pod tímto podivným slovem se v programu Sněmovny nejčastěji skrývá právě volno. Letos zákonodárcům variabilní týdny začaly už 20. června.

Tehdy se 200 poslanců sešlo na Malé Straně naposledy. Na programu měli jedinou věc – svržení vlády Mirka Topolánka. Nepovedlo se, takže přesně ve 12.22 hodin byla schůze ukončena. Pak ještě oběd v parlamentní jídelně, rozloučení s kolegy – a odjezd na prázdniny.

Mladej, hlavně se nediv
Další schůze je svolaná až na 24. září. Radost z nepřetržitého tříměsíčního volna letos "zkazila" jediná věc: vláda se svými reformami. Kvůli jejich schvalování se všichni poslanci musí uprostřed srpna zhruba na týden vrátit do Prahy.

Když se poslanců zeptáte, zda jim tolik volna nepřipadá příliš, setkáte se s rozdílnými odpověďmi. Jinak na běžnou sněmovní praxi reagují nováčci, jinak zkušení parlamentní harcovníci.

"Mě délka prázdninové přestávky překvapila. Ale kolegové říkají, že podobné to bývá každý rok," zvyká si na nový život osmadvacetiletý poslanec za ODS Jan Morava, jenž se dříve živil jako učitel.

"Jak bych to řekl – tak samozřejmě byl jsem zvyklý na produktivnější prostředí. Ale chápu, že v politice to chodí jinak," opatrně volí slova další občanský demokrat Jan Špika. Do Sněmovny přišel z byznysu – předtím pracoval jako šéf firmy Jihočeská energetika.

Nejdéle sloužícímu poslanci, lidovci Janu Kasalovi, který je ve Sněmovně už od roku 1990, to tak nepřijde. "Loni zase volno kvůli jednání o vládě po volbách nebylo žádné," připomíná. Sám jako místopředseda Sněmovny na rozdíl od řadových poslanců do kanceláře občas musí i teď v létě.

Abychom všem zákonodárcům nekřivdili. Někteří funkcionáři stejně jako Kasal do práce musí. Letos třeba všichni členové z rozpočtového, sociálního a zdravotního výboru, kteří ještě před srpnovou schůzí probírají detaily reforem.

Víme, máme komfort
Otázka je, jestli po dobu prázdnin mají kromě základního platu 61 500 korun poslanci brát ještě všechny náhrady – třeba až 36 900 korun měsíčně na dopravu.

Místopředsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová z ODS by náhrady ponechala. "Vemte si to třeba letos: kvůli reformám sem musí přijet na výbory, chodit po úřadech a ministerstvech a získávat podklady. A já nevím, jak bych vyřešila to, který poslanec poctivě jezdil a který ne."

Šéfka poslanců KDU-ČSL Michaela Šojdrová přiznává: "Je to drahé, je to komfort. Proto je správné vědět, jak poslanci o prázdninách i přes rok pracují nebo nepracují."

Možná ty tři měsíce volna nakonec vlastně nevadí. "Alespoň někteří kolegové, u kterých je to lepší, teď nic nepředkládají," míní Šojdrová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video