Poslanci si ponechali doživotní imunitu

  • 137
Doživotní imunita poslanců a senátorů se nezmění. Vláda ji chtěla zrušit novelou ústavního zákona. Zákonodárci by podle ní měli být chráněni jen po dobu výkonu svého mandátu. Sněmovna ale návrh zamítla.

Podle kritiků je současný stav v České republice velmi odlišný od zvyklostí v zahraničí, kde se imunita vztahuje většinou jen na období mandátu toho kterého zákonodárce.

V Česku ale platí, že pokud příslušná komora parlamentu odmítne zákonodárce-hříšníka vydat, trestní stíhání musí být definitivně zrušeno. Takže se nemusí trestu bát ani poté, co opustí parlament.

Podle ČTK byl jedním z důvodů, proč pro vládní novelu zdvihlo ruku tak málo poslanců, fakt, že se jim nelíbilo zvýšení pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ).

Právě role NKÚ v české politice je trnem v oku mnoha odpůrcům. Těm se nelíbí, že tak důležitá instituce nemá mnoho šancí jak nezodpovědné politiky trestat. Podle průzkumů si veřejnost myslí, že je to politika, kde funguje nejzkorumpovanější prostředí. - více zde

Pro novelu ústavy hlasovalo jen 78 ze 161 přítomných poslanců, ale nezbytný byl souhlas nejméně 120 z nich. Nejmenší podporu měl návrh mezi komunisty, kde pro něj hlasoval jen Vojtěch Filip.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video