Parlamentní funkcionáři dostanou zpět výhodu, kterou jim vzala minulá Sněmovna

Parlamentní funkcionáři dostanou zpět výhodu, kterou jim vzala minulá Sněmovna | foto: Václav Pancer, MF DNES

Poslanci si opět přidělili auta. Aby nehnila

  • 101
Je to už obehraná písnička. Pokud jednají poslanci o omezení svých výhod, téměř nikdy se to nepovede. Když však nyní hlasovali o tom, zda si někteří politici polepší, návrh lehce prošel.

Parlamentní funkcionáři dostanou zpátky služební octavie, které se nahromadily v garážích Sněmovny. Šéf dolní komory parlamentu Miloslav Vlček (ČSSD) totiž ve středu prosadil změnu, která bude pro některé politiky docela zajímavá.

Předsedové parlamentních klubů a výborů už nebudou muset řešit dilema, zda si vezmou radši služební vůz, nebo takzvané náhrady k platu za dojíždění, které podle trvalého místa bydliště dosahují až 40 500 korun.

Dříve sice měli nárok na obojí, ale v minulém volebním období prosadil lidovec Miroslav Kalousek, aby si museli vybrat: buď peníze, nebo služební vůz. A politici si radši brali peníze. Teď je tedy zase vše při starém.

"Smysl té novely byl v tom, aby ta auta nehnila v garáži, neztrácela hodnotu a aby nevznikala Sněmovně škoda. Teď jich je v garáži devatenáct," hájí změnu Vlček. Propašoval ji přitom do návrhu, který odkládá účinnost služebního zákona pro státní úředníky o dva roky.

Když se o Vlčkově pozměňovacím návrhu hlasovalo, zvedlo ruku pro 92 poslanců - většina sociálních demokratů a komunistů, sedm občanských demokratů a lidovec Jan Kasal. Ten má jako místopředseda Sněmovny nárok ještě na služební BMW s řidičem, které stejně jako jeho kolegové využívá.

"Kolega Vlček velmi žádal všechny kluby, abychom mu neztěžovali situaci, že on má plnou garáž aut," argumentuje Kasal, proč zvedl ruku pro návrh předsedy Sněmovny.

Vlček svůj návrh hájí tím, že funkcionáři už nebudou mít kartu CCS, která jim umožňovala mít zdarma i benzin, a to až do pěti set litrů měsíčně. Teď si ho politici budou platit z náhrad.

A co schválenému návrhu říká poslanec Kalousek, který proti této výsadě politiků bojoval? "Vnímám to jako vůli Sněmovny, jako vyjádření postoje, že osobní požitky jsou vždy až na tom prvním místě." řekl MF DNES Kalousek.

Jak cestují politici

Zdarma: Poslanci i senátoři mají zdarma veřejnou dopravu (lístky na vlak, autobus, MHD i letenky).
Náhrady: Kromě platu mají nárok na takzvané náhrady za dojíždění. Jejich výše (nyní do 40 500 Kč) se liší podle vzdálenosti bydliště.
Služební vozy: Nárok mají funkcionáři (vedení obou komor parlamentu, šéfové klubů a výborů).
Zdroj: zákon 236/95 o platu politiků

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video