Náhrady se už dvě volební období nezvyšovaly, argumentují poslanci. Ilustrační foto

Náhrady se už dvě volební období nezvyšovaly, argumentují poslanci. Ilustrační foto | foto: Jan Zátorský

Poslanci si odsouhlasili víc peněz na bydlení a kancelář

  • 419
Poslanci si zvýšili náhrady za ubytování v Praze a za pronájem poslaneckých kanceláří po celé republice. Rozpočtový výbor jednomyslně přijal usnesení, kterým se od 1. července zvýší nejvyšší možné náhrady na ubytování poslance o 3200 korun na rovných 17 tisíc korun měsíčně.

Zatímco v jiných případech zastávají poslanci často rozdílné názory, pro návrh tohoto usnesení zvedli ruku všichni přítomní. Řádově o tisíce korun se od příštího roku zvýší i horní hranice příspěvků na kanceláře. Poslanecké náhrady jsou však často terčem kritiky.

Hlavním argumentem poslanců bylo, že se tyto částky neměnily víc než dvě volební období, tedy od roku 1999. Potvrdil to i místopředseda výboru Jiří Dolejš (KSČM). Podle něj nejde ale o štědrý krok vůči poslancům, protože peníze nesměřují k nim, ale k pronajímatelům.

"Pokud tedy poslanec nemá kancelář ve svém vlastním bytě," podotkl Dolejš.

Vyšší náhrady přijdou stát na další tři miliony
Předseda výboru Bohuslav Sobotka (ČSSD) na jedné z předchozích schůzí výboru, kde se o valorizaci hovořilo, upozornil, že je nutné respektovat rozpočet Sněmovny. Ta má pro letošní rok k dispozici 1,145 miliardy korun.

Vyšší náhrady za ubytování by si měly vyžádat navíc asi tři miliony korun. Poslanci je však nedostávají paušálně, ale jen v případě, že nebydlí v poslanecké ubytovně a navíc předloží smlouvu o nájmu či podnájmu.

Na dlouhou dobu od posledního navýšení a na nárůst nájmů se odvolává i další člen rozpočtového výboru, Vladislav Vilímec (ODS). Zdůraznil, že jde jen o limity. I kdyby se využily, bude to podle něj mít jen minimální dopad na státní rozpočet.

Náhrady za pronájem kanceláří se budou s ohledem na možnosti rozpočtu zvyšovat až od ledna příštího roku. Důvodová zpráva k usnesení také konstatuje, že k valorizaci některých náhrad nebyla v minulém období politická shoda.

Polepšit si mohou také asistenti
Výbor také změnil pravidla pro navyšování odměn poslaneckým asistentům. Zatímco podle dřívější úpravy se jejich odměny navyšovaly podle inflace stanovené Českým statistickým úřadem, nově bude každoročně schvalovat rozpočtový výbor na základě inflace za předchozí rok. Každý poslanec má k dispozici na své asistenty 35 tisíc korun měsíčně.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video