Poslanci si nenechali vzít čtrnácté platy

  • 264
Vládní koalice zaspala, a proto neprošel její vlastní návrh na odebrání letošních čtrnáctých platů ústavním činitelům. Ostatní státní zaměstnanci se musí uskrovnit, zato poslanci, senátoři, soudci a státní zástupci dostanou celou polovinu čtrnáctých platů, stejně jako v červnu.

Pro vládní koalici je to velká ostuda.

"Prestiži této sněmovny rozhodně neprospěje, že tady zajistíme, aby nám byl vyplacen další plat na rozdíl od ostatních zaměstnanců veřejné správy," prohlásil po nepovedeném hlasování premiér Stanislav Gross.

Na přijetí zákona koalici chyběl jeden hlas, v lavicích přitom nesedělo devět jejích poslanců. "Zkusíme to napravit v příštích týdnech," slibuje poslanec Michal Kraus z ČSSD.

Na zrušení letošních čtrnáctých platů pro ústavní činitele je nejvyšší čas. Platy se mění zákonem a ten musí včas vyjít ve sbírce. "Vicepremiér Škromach mi aspoň slíbil, že se to ještě pokusí změnit," reagovala zaskočená šéfka odborů státních zaměstnanců Alena Vondrová a dodala: "Je to výraz pohrdání všemi zaměstnanci."

Vláda plánovala, jak připustil ministr práce Zdeněk Škromach, že dodatečné platy ústavním činitelům včas odejme a ušetřené peníze rozdělí před Vánocemi mezi státní zaměstnance. "Kdyby se to podařilo, mohli jsme uspořit 150 milionů korun," litoval ministr financí Bohuslav Sobotka.

Prohra koalice byla o to horší, že vládu večer čekalo jednání s odboráři o platech na příští rok. Nesplnění slibu se na jednání probíralo. Hlavním bodem však byly protesty státních zaměstnanců proti tomu, že jediní, kdo si příští rok výrazně polepší, jsou policisté. Mají brát v průměru o osm tisíc korun více.

Učitelům chce vláda přidat dva tisíce a ostatní mohou počítat "jen" s 800 korunami měsíčně navíc. To je podle odborářů vůči ostatním nespravedlivé. "Nemůžeme pořád přidávat všem," odmítá však jejich požadavky Škromach.

Napravit nerovnost se pokusil lidovecký šéf Miroslav Kalousek. Navrhl, aby se razantní zvýšení mezd policistům odložilo a peníze se rozdělily i mezi ostatní. O změně rozhodnou poslanci v říjnu. Zatím mají platy policistů pohltit víc než polovinu z třinácti miliard, které vláda ve státním rozpočtu na příští rok vyčlenila na zvyšování platů.

Poslanci se nenechali sáhnout na čtrnácté platy

Měla to být jen formalita, drobnost, kterou Poslanecká sněmovna schválí během několika vteřin. Málokdo tušil, že by poslanci návrh bez problémů nepodpořili. Jenže nakonec sněmovna zažila šok - návrh neprošel!

Naštvaný ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach se po hlasování okamžitě postavil za řečnický pult. "Čili páni poslanci a paní poslankyně, kteří v této chvíli tady laškovali a nehlasovali pro zkrácení lhůty, v podstatě hlasovali pro zachování svého dalšího čtrnáctého platu," rozčiloval se.

"To je jasné, i když si můžeme k tomu najít spoustu záminek a různých důvodů," dodal. Jeho vystoupení ovšem nadzvedlo některé zákonodárce, především z ODS a komunisty, kteří hlasovali proti vládě.

"Chtěl bych pana místopředsedu Škromacha požádat, aby národ, kterému je toto divadlo určeno, prostřednictvím kamer prosím pěkně nelakoval," reagoval komunistický poslanec Pavel Kováčik s tím, že jde o nevýznamnou sumu peněz.

Při podrobném pohledu na hlasování je však jasné, že porážku si zavinila sama vládní koalice. Hlasování podcenila a pak horečně sháněla nezbytné hlasy. Její zástupci sice zvolili zdržovací taktiku, kdy neustále žádali nové a nové hlasování, během kterého chybějící kolegy svolávali, ale ani to jim nestačilo.

Napoprvé chybělo patnáct poslanců ČSSD, pak jich část na svá místa doběhla. Při sedmém hlasování o zákonu jich chybělo už jen osm. Navíc nepřišel lidovecký ministr Libor Ambrozek.

Šéf lidovců Miroslav Kalousek přiznával, že koaliční poslanci můžou nadávat sami sobě. A to nejen kvůli neúčasti na hlasování, ale také proto, že návrh na odebrání čtrnáctých platů nepředložili podstatně dříve. "Samozřejmě mě trochu mrzí, když nám opozice hází klacky pod nohy, ale nemůžeme se na ni kvůli tomu zlobit. Byla to naše chyba, prostě někdo zachrápal," řekl Kalousek.

Opoziční poslanci vystupovali v kuloárech klidně. "Jejich chyba, měli návrh předložit dřív a nemuseli teď zbytečně spěchat a žádat zkrácené projednávání. Shazovat vinu na nás je nekonečná drzost," tvrdil šéf poslaneckého klubu ODS Vlastimil Tlustý.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video