Poslanci se rychle učí vydělat na státu

  • 54
Jak si přijít ve sněmovně na své. To je jedna z prvních věcí, kterou se noví poslanci naučí od svých starších kolegů. Důkazem toho je i čerstvý sociálnědemokratický poslanec z Karlových Varů Josef Mikuta. Ten totiž - pouhé tři měsíce po svém zvolení - udělal ze státem placené funkce ve sněmovně výnosné zaměstnání i pro svoji manželku Miroslavu. U ní totiž končí polovina z více než třiadvaceti tisíc korun, kterými stát přispívá Mikutovi na poslaneckého asistenta.

Mikutova rodina si navíc ještě přilepší měsíčně o dalších sedmnáct tisíc. Poslanec si totiž nechává od sněmovny přispívat na poslaneckou kancelář - tu však má ve vlastním domě. Jeho stranickým kolegům se to samozřejmě nelíbí. Přiznávají však, že to je vše, co s tím zmůžou.

Sám Mikuta na tom nic špatného nevidí. "Ano, nebytový prostor, kde sídlí má kancelář, je ve vlastnictví manželů Mikutových," říká. "Ale sněmovna si po dohodě s poslancem volí podnikatelský subjekt, se kterým spolupracuje. A servis pro moji kancelář dělá prostě moje manželka," dodává.

I jeho žena popírá, že by snad peníze od sněmovny mohly končit v jejich rodinném rozpočtu. "Jsou určeny na náklady vyplývající z práce pro Poslaneckou sněmovnu," tvrdí. Šéf poslaneckého klubu ČSSD Milan Urban považuje Mikutovo chování za nemorální. "Nelíbí se mi to vůbec. Určitě se ho na to zeptám a budu se to snažit nějak napravit," říká Urban.

Zároveň přiznává, že jediné, co může dělat, je pokusit se poslance přesvědčit. Žádné sankce totiž Mikutovi ani jinému poslanci ze zákona nehrozí. Do podobného střetu s poslaneckou morálkou se nedávno dostal i nový poslanec Unie svobody Svatopluk Karásek. I on zaměstnává svoji manželku jako asistentku.

"Moje žena byla, než jsem si ji vzal, sekretářkou a je velmi schopná sekretářka," říká Karásek. Tvrdí, že by bez ní spoustu věcí nezvládl. Navíc mu prý chodí vypomáhat pouze dva dny v týdnu.

"Na druhé dva dny mám jinou sekretářku a pak ještě Pavla Uhla jako poradce, takže ten plat dělím na tři, a to je naprosto v pořádku," uvádí Karásek.
Jak si zařídit poslaneckou kancelář ví také dlouholetý poslanec sociální demokracie Stanislav Křeček. Svou poslaneckou kancelář má totiž na stejném patře a za stejnými dveřmi jako svou advokátní praxi.

"Ano, je to za jedněmi dveřmi, ale jsou to dvě oddělené kanceláře. Z těch čtyř místností jednu platí sněmovna - ta je poslanecká - a zbytek bratr. Ty jsou advokátní." tvrdí Křeček.

"Jsou to dva subjekty, mně můžete věřit. Na to si já dávám pozor," tvrdí. Měsíčně mu daňoví poplatníci přispívají na jeho poslaneckou kancelář šestnácti tisíci korunami.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video