Poslanci se pohádali o odpady

  • 24
Předvolební napětí ve sněmovně roste, možná proto se poslancům podařil neobvyklý kousek. Během projednávání novely zákona o odpadech totiž jejich spory vyvrcholily odvoláním Václava Klause (ODS) z řízení schůze. Slovní přestřelka vypukla, když sněmovna v podstatě zmařila snahu pražských zastupitelů umožnit obcím, aby mohly vybírat poplatky za objednané popelnice.

 Většina poslanců upravila novelu tak, že tuto možnost vyloučila a podpořila platbu "za hlavu". Znamená to, že každý člověk hradí paušální částku v místě svého trvalého bydliště.

Vzápětí se rozpoutala debata, zda má být projednávání novely před závěrečným hlasováním přerušeno, což podporoval například právě Klaus. Kvůli způsobu, jakým předseda sněmovny komentoval vystoupení některých řečníků, nakonec šéf klubu ČSSD Bohuslav Sobotka navrhl ho z řízení schůze odvolat.

Poslanci pak tento návrh hlasy sociálních demokratů, komunistů, lidovců a unionistů schválili, což je v historii české sněmovny ojedinělá událost.

Klaus prý měl nemístné komentáře
"Je to legrácka, o to vůbec nejde. Je spíše smutné, že se ekologické lobby podařilo zabít jeden rozumný zákon o odpadech," komentoval Klaus. Sněmovna přitom nakonec jednání o novele skutečně přerušila do úterý 9. dubna.

Předseda dolní komory dodal, že jeho odvolání z řízení schůze je příznakem nadcházejících voleb a rostoucího napětí ve sněmovně. Klaus mimo jiné z pozice řídícího označil jeden ze Sobotkových argumentů za "naprosto nesmyslný". "Než se každý přihlásíme, třikrát si promysleme, co chceme říci, jinak je to úsměvné a dětinské," řekl mu.

Předsedovi komunistických zákonodárců Vojtěchu Filipovi pak vzkázal, že se "dopustil elementární logické chyby" a dodal, že jestli je takovým právníkem "je to velmi smutné".

Filip v reakci na tato slova šéfa sněmovny požádal, aby nepřekrucoval vyjádření jiných lidí. "Já také nemluvím o vašem ekonomickém vzdělání, o vašich ekonomických teoriích, a mohl bych o tom dlouze hovořit jako o odstrašujícím příkladu pro celý svět," prohlásil předseda klubu KSČM.

Praha chtěla platit za popelnice
Pražské zastupitelstvo v novele navrhlo, aby si města mohla zvolit, jak poplatky za odpad vybírat. Primátor Jan Kasl (ODS) uvedl už před časem, že nový povinný systém velkým městům nevyhovuje. Znamená pro ně nárůst byrokracie a navíc lidi nemotivuje k tomu, aby třídili odpad. Odpůrci novely v rozpravě tvrdili, že pokud ji parlament schválí, zvýší se rozsah takzvaných černých skládek.

Někteří lidé si podle nich při platbě za kontejner objednají méně popelnic, než potřebují, a část odpadu vyhodí třeba do popelnic v jiných obcích, v horším případě do přírody.

Většina poslanců, s výjimkou klubu ODS a několika sociálních demokratů, schválila návrh, který podstatnou část "pražské novely" vypouští. Náměstek pražského primátora Petr Švec (ODS) pak sněmovnu požádal, aby mu umožnila předlohu stáhnout, protože v nové podobě už nemá smysl.

ODS opustila sál
Především poslanci ODS pak prosazovali přerušení debaty, aby se pražské zastupitelstvo poradilo, jak chce s novelou naložit. Sněmovna pak závěrečné hlasování skutečně odložila na 9. dubna. Rozhodla o tom ale už bez poslanců ODS, kteří poté, co byl Klaus z řízení schůze odvolán, opustili jednací sál.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video