S návrhem na změnu svátků přišel senátor Mejstřík. A vyvolal bouři reakcí.

S návrhem na změnu svátků přišel senátor Mejstřík. A vyvolal bouři reakcí. | foto: MF DNES

Poslanci se pohádali kvůli státním svátkům

  • 1091
Hádky o státní svátky patří k oblíbeným tématům poslanců. Naposledy zákonodárci smetli ze stolu senátní návrh, aby se státním svátkem stal velikonoční Velký pátek a naopak z kalendáře vypadl Mezinárodní den žen. Novela neprošla o pouhé dva hlasy.

Tím, kdo přišel změnu zákona do dolní parlamentní komory obhajovat, byl senátor Martin Mejstřík. U řady poslanců nepožívá zrovna velkých sympatií.

Především levicoví poslanci těžce nesli jeho argumenty. Nepřenesli přes sdrdce, že by měl Mezinárodní den žen zmizet z kalendáře.

"Pokus předkladatelů zesměšnit a zpochybnit český stát nekulturním útokem na Mezinárodní den žen ve mně vyvolává hlubokou nedůvěru k poctivosti jejich úmyslu," rozčiloval se například komunista Miroslav Grebeníček. "Tímto útokem dávají najevo, že tolerance k různosti, úcta k druhým, respekt k hodnotám a právům ostatním, v tomto případě k ženám, jim není vlastní."

Nebyl zdaleka jediný, kdo se MDŽ odmítl vzdát. Svátek přišla bránit řada zákonodárců.

Konečné hlasování ale bylo těsné. Ve Sněmovně chybělo čtyřicet tři poslanců, takže rozhodoval seznam těch, kteří v jednací síni seděli. A těch bylo víc.

Mejstřík: Komunisté, mlčte!
Mejstřík zabrnkal na nervy zejména komunistických poslanců především tím, že označil MDŽ za neblahé komunistické dědictví. 

"Komunisté jako všechno, co mělo jakýsi hlubší význam, než který oni sami cítí, tak dokázali totálně vyprázdnit. Z MDŽ udělali tu prázdnou slupku přesně komunisté, kteří nás teď budou přesvědčovat o tom, jak my jsme neuctiví," pravil Mejstřík a poslancům KSČM vzkázal: "Dámy a pánové komunisté, držte se zpátky a radši mlčte!"

Zlikvidujeme salám Vysočina? ptal se Jandák
Jeho doporučení ovšem vyvolalo pravý opak. Ze sedadel se nezvedali jen poslanci KSČM, ale i ČSSD.

"Pane senátore, prosím, neurážejte nás! Každý má právo na svůj názor, o to šlo přece v roce 1989, když vy jste byl jedním z vůdců této revoluce!" ohrazovala se poslankyně Anna Čurdová. Snažila se vysvětlit, jak se snaží už léta tento ženský svátek důstojně oslavovat.

Řádně v ráži přikráčel k mikrofonu i exministr kultury za ČSSD Vítězslav Jandák: "Já se ptám vás, co uděláte s automobilkou Tatra, co uděláte se salámem Vysočina -komunisté jezdili tatrovkami a jedli salám Vysočina. Také je zlikvidujeme?!"

Škromach, Rath a Sobotka nechtěli zamítnutí
Martin Mejstřík paradoxně doplatil na problém, se kterým toho tolik společného neměl. Debata se totiž točila hlavně kolem MDŽ, Mejstříkovi ale záleželo ze všeho nejvíc na Velkém pátku.

Právě ten se totiž snažil osobně do zákonu dostat. Návrh na zrušení MDŽ nebyl jeho, patřil jiným senátorům.

Někteří poslanci se proto snažili obě věci oddělit a navrhovali, aby Sněmovna poslala celý návrh alespoň do dalšího čtení - tam by se mohli poslanci například rozhodnout, že MDŽ zachovají a Velký pátek naopak označí za státní svátek.

Protokol o hlasování ukazuje, že vládní a opoziční poslanci vytvořili takřka jednotné bloky. S výjimkou několika jedinců. Mezi sociálními demokraty nehlasovali pro zamítnutí návrhu tři lidé - Zdeněk Škromach, David Rath a Bohuslav Sobotka. Mimochodem, přeběhlíci Melčák a Pohanka hlasovali s celou levicí.

Nakonec ale rozhodli nepřítomní vládní poslanci. Jen z ODS jich kupříkladu chybělo dvacet.

"Velký pátek jako státní svátek opět navrhnu. A Mezinárodním dnem žen se už zabývat nebudu," oznámil Mejstřík po odchodu z jednací síně.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video