Tvrdě do nápadu zavést majetková přiznání se při jednání petičního výboru pustil František Laudát z TOP 09. Proč mají normální lidé doplácet na to, že skupina gaunerů krade? ptal se Laudát.

Tvrdě do nápadu zavést majetková přiznání se při jednání petičního výboru pustil František Laudát z TOP 09. Proč mají normální lidé doplácet na to, že skupina gaunerů krade? ptal se Laudát. | foto: Dalibor Puchta, iDNES.cz

Lidi to odnesou za gaunery, zlobil se Laudát kvůli majetkovým přiznáním

  • 761
Majetková přiznání, o jejichž přijetí usiluje levice, rozdělila poslance petičního výboru, kteří v úterý projednávali petici 150 479 občanů. Tu iniciovala prezidentova Strana práv občanů Zemanovci. "Proč mají normální lidi trpět za to, že skupina gaunerů krade?" rozzlobil se při jednání výboru poslanec TOP 09 František Laudát.

Zákon podle něj bude jen šikanovat normální lidi. Každá babička na venkově si podle poslance Laudáta bude muset najmout znalce, aby ocenil její dům.

Poslanec ODS Radim Holeček se zase ptal, zda se budou zřizovat domovní výbory, které budou na obyvatele dohlížet.

Opozičním pravicovým poslancům oponoval Pavel Plzák zvolený za hnutí ANO. "Ve sporu o církevní restituce jste říkali, co bylo ukradeno, má být vráceno. Držte se tohoto principu a budeme na jedné palubě," oponoval Laudátovi. Majetková přiznání podpořila i komunistka Zuzka Bebarová Rujbrová a poslanec Úsvitu přímé demokracie Karel Fiedler.

"Buď hledám způsob, jak to jde, nebo důvod, proč to nejde," řekl na jednání výboru zástupce petentů Vladimír Kruliš, místopředseda SPOZ.

Majetková přiznání podpořil před pár dny před hlasováním o důvěře vládě i prezident Miloš Zeman. "Jsem přesvědčen, že majetková přiznání mohou přispět k odstranění korupce, zejména bude-li důkazní břemeno přeneseno, jak říká Jára da Cimrman, na sprostého podezřelého," řekl prezident. (jeho projev ve Sněmovně najdete zde) I on je mezi občany, kteří podepsali petici za majetková přiznání.

A co o této možnosti říká koaliční smlouva mezi ČSSD, ANO a KDU-ČSL? "Daňový řád nebo zvláštní zákon o prokázání původu majetku - v odůvodněných a zákonem přesně stanovených případech - umožní správci daně požadovat, aby fyzická osoba prokázala, že její majetek odpovídá příjmům vykázaným v minulosti touto fyzickou osobou ke zdanění ("přenesení důkazního břemene")," píše v koaliční smlouvě.

Z vystoupení náměstka ministra spravedlnosti Petra Jägera za KDU-ČSL a Simony Hornochové, kterou na pozice náměstkyně ministra financí přivedl Andrej Babiš, vyplynulo, že ministerstva zatím analyzují, jak se k problému postavit. "Pokud je cílem potrestat hříchy minulosti, je to velmi, velmi těžké," podotkl Karel Šimek z ministerstva financí, který na jednání doprovázel náměstkyni Hornochovou.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video