Nákladní auto vjelo ve čtvrtek večer do davu lidí oslavujících ve francouzském...

Nákladní auto vjelo ve čtvrtek večer do davu lidí oslavujících ve francouzském Nice státní svátek Den Bastily. Místní televize BFM hovoří o nejméně třiceti mrtvých, zraněných může být sto. Na snímku zakrytá těla na promenádě v Nice. (15. 7. 2016) | foto: Reuters

Jen tak vládě kývnout na protiteroristický balíček, to se opozici nezdá

  • 72
Plán vlády přitvrdit zákony kvůli terorismu nemusí projít hladce, jak si představuje. I opozice říká, že schvalování násilí na internetu společnost tolerovat nemůže, na druhou stranu ODS upozornila, že debata na síti je částečně anonymní a kradou se tam i identity. Poslanci se také nechtějí připravit o možnost navrhovat změny.

„Ta věc je natolik závažná, že když vláda nevyužila možnost debatovat o tom s námi před tím, než to schválila, tak budeme chtít využít možnost debatovat poté, co to vláda schválila,“ řekl iDNES.cz šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

Například zrovna návrh, aby tři až dvanáct let vězení nově hrozilo tomu, kdo bude na sociálních sítích souhlasit s terorem, si podle Stanjury zaslouží zevrubnou diskusi a ne aby ho poslanci „odmávali“ za jediný den bez možnosti vznášet pozměňovací návrhy. Že to takto má od parlamentu vláda chtít, ji přesvědčil ministr spravedlnosti Robert Pelikán z ANO (více zde).

„Když někdo schvaluje násilí, vraždy, teror, tak je to něco, co společnost tolerovat nemůže. Na druhou stranu na sociálních sítích, když je velmi často ta debata anonymní a kradou se elektronické identity, to není úplně jednoduché,“ uvedl Stanjura. „My se s tím zákonem teprve seznamujeme a já skoro vylučuji, že bychom souhlasili s projednáním bez možnosti pozměňujících návrhů,“ řekl iDNES.cz Stanjura.

„Hlavně se mi nelíbí ten spěch. Je to už podruhé, kdy je u ministra za ANO požadavek na schválení zákona už v prvním čtením, nejprve to bylo u ministra životního prostředí u zákona EIA, teď je to tato věc. Pokud je pravda, že to máme mít v právním řádu až v únoru, nebo na začátku příštího roku, tak pak není důvod tak spěchat,“ uvedl poslanec TOP 09 z ústavně-právního výboru Martin Plíšek. Podle něj je klidně možné schválit zkrácenou lhůtu mezi prvním a druhým čtením zákona tak, aby poslanci nebyli předurčeni jen k tomu zákon schválit. „Podívejme se, zda jsme skutečně převzali mezinárodní závazky a nejdeme nějakou českou cestou,“ doporučuje Plíšek.

Původně chtěl Pelikán i zákaz hanobení sexuální orientace

Poslanci se o tom musí podle něj přesvědčit i proto, že původně chtěl Pelikán do zákona dostat i zákaz hanobení sexuální orientace či třídy, což s bojem proti terorismu nijak nesouvisí. „Musíme se seznámit s tím, co přesně vláda schválila, protože jsme dostávali různé pracovní verze. V některých z nich byly i věci, které nesouvisely přímo s terorismem,“ řekl Plíšek.

Na zákon bude upřena velká pozornost i proto, že nové vydání Respektu informuje o zadržení a vyšetřování prvního Čecha, který se přes Turecko snažil dostat do Sýrie, aby se přidal k teroristické organizaci Islámský stát (více o prvním Čechovi zadrženém v Turecku čtěte zde).

Vládou navržená novela počítá i s tím, že se trestného činu dopustí ten, kdo sám nebo prostřednictvím jiného finančně nebo materiálně podporuje teroristu, teroristickou skupinu nebo jejího člena anebo spáchání teroristického trestného činu, případně za tímto účelem shromažďuje peníze nebo jiné věci.

Za financování terorismu lze uložit až 12 let odnětí svobody i trest propadnutí majetku. Nové trestné činy mají být i vyhrožování teroristickým trestným činem a účast na teroristické skupině.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video