Předseda Sněmovny Jan Hamáček řídí schůzi, vedle něj stojí Miroslav Kalousek.

Předseda Sněmovny Jan Hamáček řídí schůzi, vedle něj stojí Miroslav Kalousek. | foto: Dan Materna, MAFRA

Poslanci se mimořádně sejdou. Aby jim platy nestouply o čtvrtinu

  • 139
Poslanci mají šanci na reparát. V pátek se mimořádně sejde Sněmovna. Kvůli novému pokusu zrychleně projednat platy politiků, aby nestouply od ledna o více než čtvrtinu. Když se o tom bavili v pátek, vláda zapomněla nechat odhlasovat zkrácení lhůt pro projednání vládního návrhu. Kabinet chce, aby se platy politiků zvýšily jen o jedno procento.

Mimořádnou schůzi Sněmovny svolal na 14. listopadu předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček.

Proč se vlastně musejí poslanci narychlo scházet? V opačném případě by od ledna základní plat poslance z 55 900 korun poskočil o více než čtvrtinu, přesně na 70 400 korun měsíčně. Navíc tato částka není konečná, téměř každý poslanec má nějakou, alespoň minimální funkci a tedy příplatek. A k platu mají poslanci i senátoři navíc bonus na dojíždění, jehož výše se odvíjí od toho, jak daleko od Prahy bydlí nebo mají svou kancelář.

Tak štědré navýšení platu je podle vlády neadekvátní, protože například státním zaměstnancům rostou platy o 3,5 procenta. Po letech, kdy byly platy politiků zmrazeny, je Sobotkova vláda ochotna přidat poslancům i senátorům, ale jen jedno procento, což by činilo šest stovek navíc k základnímu platu.

Proti vládnímu návrhu se ozval poslanec ČSSD Jandák

Když Sněmovna minulý týden projednávala vládní návrh, ohradil se proti tak malému přilepšení jediný poslanec, exministr Vítězslav Jandák ze sociální demokracie.

„Pitomej poslanec má základ 55 tisíc korun a dává zákony této země. Je de iure nadřízený například ředitelům státních firem. A kolik berou tito ředitelé státních firem? Půl milionu. Přes půl milionu měsíčně. Plus mají takzvané benefity, prosím vás. Dřív se tomu říkalo prémie. A to jsou milionové částky. Takže teď bych to řekl sprostě, jako pan prezident, ale neřeknu. Dělejte si na hlavu. Odhlasujte si, že si budeme dotovat ta místa. Stejně nás lidi nebudou mít rádi,“ prohlásil Jandák. (více zde)

Jinak nikdo z poslanců ani „nešpitl“. Přesto se ale zádrhel objevil. Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová z ČSSD zapomněla požádat o zkrácení šedesátidenní lhůty pro projednání zákona, aby ho parlament stihl schválit do konce roku. Což by znamenalo, že platy vyskočí prudce vzhůru, neboť už nebudou od ledna zmrazeny. A když chtěl premiér Bohuslav Sobotka situaci napravit a dát Marksové šanci, aby návrh ještě podala, zasáhl exministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09.

Vzal si přestávku na poradu klubu, k němu se bleskově přidali šéf ODS Petr Fiala a předseda poslanců Úsvitu Radim Fiala. Každý z nich pro svůj klub přidal další dvě hodiny pauzy, čímž ukončili jednací den. Někteří vládní poslanci, jak se osobně přesvědčil reportér iDNES.cz, ve Sněmovně nejprve vůbec netušili, co se přesně stalo.

Ale brzy to vládní koalici došlo a šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek prohlásil, že koalice bude muset svolat mimořádnou schůzi. O svých platech se tak poslanci budou v pátek v prvním čtení bavit znovu.

Ale jediným účelem svolané schůze je něco jiného - ohlídat si už tentokrát, aby byla zkrácena lhůta pro projednání zákona ve výborech a vůbec byla šance, že zákon projde i přes Senát a přes prezidenta Miloše Zemana do Sbírky zákonů do konce roku. Narychlo svolaná schůze tak ještě neznamená, že se to vládě povede a že si poslanci a senátoři nakonec od ledna nepřilepší o 26 procent.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video