Děkujeme, pane prezidente, rozloučili se poslanci s Václavem Havlem

Chvějící se rukou připojila místopředsedkyně Sněmovny Vlasta Parkanová podpis do kondolenční knihy v předsálí jednacího sálu Sněmovny, kde poslanci uctili památku zesnulého exprezidenta Václava Havla. Na smutečním shromáždění četla předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová z Havlových projevů.

"Nejde o to, zda budeme zítra pochváleni, nebo pohaněni v novinách či průzkumech veřejného mínění. Do svých funkcí jsme přece nebyli zvoleni proto, abychom se všem neustále líbili," zaznělo také ze zvukové nahrávky z vystoupení bývalého prezidenta Havla v roce 2003.

"Vážený prezidente Václave Havle, děkujeme vám," zakončila Němcová svůj projev, v němž připomněla například to, že si Havel nepřál rozdělení Československa, ale vnímal, že je neodvratné.

Pohnutí na předsedkyni Sněmovny bylo při jejím vystoupení znát. Přeřekla se, když mluvila o tom, že Václav Havel vstoupil do národní debaty o začlenění do NATO, místo o Severoatlantické alianci mluvila o severoamerické.

"Patříme, a vždy jsme patřili, k západoevropskému kulturnímu okruhu a hlásíme se ke všem základním hodnotám euroamerické civilizace. K takovým hodnotám, jako je občanská společnost, parlamentní demokracie, pluralitní politický systém, právní stát založený na respektu k jedinečné lidské bytosti a jejím právům a svobodám, liberální tržní ekonomika," citovala šéfka Sněmovny Němcová slova Václava Havla z října 1993.

V jednacím sále byla při smutečním shromáždění na čestném místě obří Havlova fotografie a smuteční květinová výzdoba s červenými anturiemi, které jsou i v předsálí. Poslanci TOP 09 a STAN měli na oděvu připnutý odznak s Havlovým portrétem.

Jako první se do kondolenční knihy v předsálí podepsala právě Němcová, po ní místopředsedové dolní komory parlamentu. Po nich přicházeli další poslanci. Veřejnost může kondolovat na Pražském hradě až do čtvrtka. (více zde)

Poslanci se pietně loučili už s Masarykem v roce 1937

Poprvé se poslanci pietně loučili v roce 1937 s prvním československým prezidentem T. G. Masarykem. "Obavy, s nimiž sledovali jsme nemoc prezidenta Osvoboditele, proměnily se dne čtrnáctého tohoto měsíce v tragickou skutečnost, když o půl čtvrté hodině ranní Tomáš Garrigue Masaryk vydechl svoji šlechetnou duši," sdělil jim předseda tehdejší Sněmovny Jan Malypetr.

Program pietního shromáždění ve Sněmovně

- minuta ticha
- projev předsedkyně Sněmovny Miroslavy Němcové
- úryvek ze staršího vystoupení Václava Havla
- státní hymna

Dnešní smuteční shromáždění také o půlhodinu odložilo začátek řádné schůze Sněmovny, na které budou poslanci rozhodovat o pravidlech zdanění hazardu a daňové reformě, kterou jim vrátil Senát.

Vláda v pondělí rozhodla, že od středy do pátečního pohřbu bude v zemi vyhlášen státní smutek. Rozloučení s Václavem Havlem proběhne v pátek v poledne v Chrámu svatého Víta na Pražském hradě. Rodina památku bývalého prezidenta uctí při soukromém obřadu v krematoriu, kde jeho ostatky nechá zpopelnit. (o posledním rozloučení s bývalým prezidentem najdete více zde)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video