Vy jste začali jednat o americké základně v Česku, kritizoval ve Sněmovně premiér Topolánek ČSSD.

Vy jste začali jednat o americké základně v Česku, kritizoval ve Sněmovně premiér Topolánek ČSSD. | foto: Robert Rambousek, MF DNES

Poslanci se hádali, kdo k nám pozval Američany

  • 1407
Radarová základna v Česku se opět stala hlavním tématem parlamentní debaty. Tentokrát se poslanci přeli o to, kdo začal s USA jednat první. Premiér Topolánek staví svou kritiku ČSSD právě na tom, že za její vlády byli Američané do Česka pozváni. Sociální demokraté to odmítají.

Protiraketový radar

Původně se zdálo, že den v dolní parlamentní komoře začne jen krátkou výměnou názorů na téma základna. Nakonec se rozpoutala místy hodně emotivní debata, která trvala celé dopoledne.

Komunistickému poslanci Grebeníčkovi se zpočátku nelíbilo, jak mu premiér Topolánek písemně odpověděl na jeho obavu, že radar ohrozí bezpečnost České republiky. A tak chtěl, aby mu ministerský předseda odpověděl i ústně před celou Sněmovnou.

Po odpovědi Mirka Topolánka následovala šňůra proslovů dalších poslanců, kteří se nejen přeli o radarovou základnu, ale také o to, kdo se ve Sněmovně chová více neslušně.

Nejdůležitější byl ale spor o to, kdo vlastně začal s americkou administrativou o základně v Česku jednat. Zda to byl dřívější ministry obrany z ČSSD Jaroslav Tvrdík, nebo teprve nová Topolánkova vláda.

Jste pokrytci, vzkazovali Topolánek a Nečas sociálním demokratům
Předseda vlády vyčítal sociálním demokratům, že to byli právě jejich zástupci. "Od roku 2002 probíhala intenzivní jednání o potencionální možnosti umístění radarové jednotky, případně i raket na českém území," prohlásil Topolánek.

"Neoficiální, tajná jednání probíhala po čtyři roky bez jakékoli informace opozici či parlamentu," dodal.

Podle něho až jeho vláda začala jednat oficiálně s tím, že o všech těchto jednáních otevřeně informuje.

K Topolánkovi se přidal i místopředseda vlády Petr Nečas. "Byla to vláda Jiřího Paroubka, za jejíhož vládnutí probíhaly vůbec nejintenzivnější kontakty co se týče protiraketové základny," sdělil s tím, že v té době bylo kvůli základně nejvíce jednání a nejvíce expertů navštívilo Česko.

"Je to tedy míra neuvěřitelného pokrytectví a míra neuvěřitelné politické nezodpovědnosti, kterou předvádí sociální demokracie," vyčetl opozici. 

Paroubek: ČSSD Američany nezvala, máme důkaz
Sociální demokraté tvrdí, že premiér nemá pravdu. Argument s už dřívějším pozváním Američanů je prý lživý.

"Samozřejmě to není pravda, že by sociální demokracie něco se základnou USA v Česku dohodla," sdělil šéf ČSSD Jiří Paroubek.

Přitom také nechal rozdat dokument, který podle něj dokazuje, že zástupci sociální demokracie nepozvali Američany do Česka.

Tímto dokumentem je údajný zápis velvyslance ČR v USA Martina Palouše o tom, jak jednal Tvrdík ještě jako ministr obrany o základně v USA.

Jeden bod tohoto zápisu potvrzuje, že Tvrdík se v roce 2002 s Američany bavil o protiraketové obraně. 

"Ministr Tvrdík řekl, že vnímá potřebu budovat systém protiraketové obrany, který by zajišťoval ochranu všech spojenců, a podporuje záměr USA přenést jeho budování do aliančního rámce," zapsal Palouš.

"Česká republika jako aktivní spojenec USA se nachází ve fázi zvažování možnosti zapojování do tohoto projektu. Ministr Tvrdík zdůraznil, že otázka zapojení České republiky včetně případného poskytnutí českého území bude předmětem strategického politického rozhodnutí ústavních činitelů. Vyzval proto své americké partnery k navázání komunikace mezi vládami obou zemí," pokračoval Palouš.

Paroubek považuje za největší důkaz "neviny" ČSSD úplně poslední větu zápisu: "Ministr Tvrdík zdůraznil, že konečné rozhodnutí o zapojení České republiky do jakékoli fáze protiraketové obrany musí být učiněno vládou České republiky a parlamentem."

Podobně interpretoval tento záznam také poslanec ČSSD Lubomír Zaorálek, který je nynějším tvůrcem protiradarového vystupování sociální demokracie.

"Je tady jasně napsáno, že žádná nabídka nepřišla z české strany. Byl to prostě návrh a námět, který přišel ze strany partnerů ve Spojených státech. A ty odpovědi Jaroslava Tvrdíka byly takové, že dvakrát zdůraznil, že nemá žádný mandát něco slibovat nebo se zavazovat," tvrdí Zaorálek.

Debata nakonec skončila bez podstatnějšího výsledku. Rozhodně tedy neměla vliv na další jednání české vlády s Američany o umístění základny. Ze všeho nejvíce tak naznačila, že příkop mezi vládou a opozicí v této věci se zvětšuje a kompromis se zdá vyloučený.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video