Poslanci se ráno pohádali kvůli měření rychlosti soukromými firmami

Poslanci se ráno pohádali kvůli měření rychlosti soukromými firmami | foto: MF DNES

Poslanci se hádali, firmy rychlost měřit nebudou

  • 113
Jednání Sněmovny začalo bouří. Poslanci se pohádali o to, zda by měly, či neměly soukromé firmy měřit rychlost řidičům. Spor nakonec skončil přestřelkou, kdo může za tisíce mrtvých na silnicích a slabou dopravní policii.

Emotivní polemiku "rozehrál" poslanec ODS Karel Sehoř. Právě on oznámil, že po jednání klubu ODS stahuje z novely zákona o autoškolách svůj původní návrh, který by umožnil měření rychlosti u silnic soukromým firmám.  - více zde

I přesto se ale ozvali opoziční poslanci, kteří ho tvrdě kritizovali za to, že něco takového chtěl vůbec do zákona dostat.

Nechci krev na rukách, prohlásil poslanec ODS
Navíc někteří vládní poslanci dali vzápětí najevo, že se jim návrh líbil a je velmi potřebný. Poukazovali na to, že více měření může zlepšit bezpečnost na silnicích.

Zároveň tvrdili, že měření by bylo v rukou radnice, která by posílala firmy měřit tam, kde jsou občané nejvíce ohroženi.

"Nepodpořím stažení tohoto návrhu, protože na rozdíl od vás, pánové, já na svých rukou krev našich občanů mít nechci," oznámil například Jaroslav Plachý z ODS.

Přidal se k němu také exministr dopravy Milan Šimonovský z KDU-ČSL. "Agresivita ve společnosti stoupá, stoupá agresivita na silnicích a výsledkem jsou hromady mrtvol," začal svou parlamentní řeč.

"Mluvíme tady o krvi na rukou, ale ono to tak skutečně je. Kdyby jakákoli bojová akce našich vojáků v zahraničí měla za výsledek, že tisíc těchto vojáků se nevrátí, tak vám garantuji, že každá vláda by padla a nepřežila by. Nepřežila by možná ani tato Sněmovna, protože by nás lidé  vyhnali z lavic. K tomu, že ale umírá tisíc našich spoluobčanů na silnicích, se tváříte lhostejně," vyčetl kolegům.

"Já děkuji poslanci Sehořovi, že byl tak odvážný a tento pokus udělal," dodal a dočkal se potlesku od řady pravicových poslanců. 

Rath: ODS chce slabou policii a silné firmy
Poslanec Sehoř oznamoval stažení svého návrhu evidentně nerad. "Ten návrh měl za úkol zajistit těm obcím, které na to dneska nějakým způsobem nedosáhnou, aby si mohly zajistit bezpečnost hlavně na průjezdní silnici," vysvětloval.

Přitom argumentoval tím, že soukromé měření rychlosti podporovali i ministři dopravy a ministři vnitra ODS. "Stáhnu ho i z toho důvodu, že náš klub Občanské demokratické strany se připojil k tomu, že je možné zneužití tohoto návrhu i přesto, že dva ministři vlády tento návrh podporovali," uvedl. 

Proti soukromým radarům velmi ostře vystoupili sociální demokraté a komunisté. Hlavní slovo měl místopředseda klubu ČSSD David Rath. "Netahejme sem krev," ohradil se. Podle něj je za vším byznys.

"Soukromé firmy by si mohly udělat svůj byznys z toho, že budou měřit rychlost v obcích. Sociální demokracie tento návrh totiž považuje za extrémně nebezpečný, protože je krokem k privatizaci činnosti Policie České republiky," tvrdil Rath s tím, že vizí ODS je prý štíhlá a nefunkční státní správa a mohutné soukromé firmy.

Firmy by prý měřily tak, že by například po dohodě s obcí daly dvacetikilometrovou rychlost tam, kde by byla zbytečná. "A za značku by daly svůj soukromý radar a mohly vlastně po každém řidiči chtít mnohatisícovou pokutu," podotkl a zaútočil na ODS.

"Je to krok k jakési orwellovské společnosti, kde je každý někým sledován, špehován, a ještě navíc ten, kdo sleduje a špehuje, na tom vydělává peníze," dodal.

"Kdo je už víc než rok ministr vnitra? Kdo je zodpovědný za to, že dopravní policisty skoro nevidíme na silnicích? Kdo je zodpovědný za to, že jsou personálně decimováni? Je to vaše vláda!" tvrdil směrem k lavicím, kde sedí nejsilnější strana.

O špatném stavu policie hovořil nedávno ve Sněmovně i ministr vnitra Ivan Langer. "Policie je ve špatném stavu, špatném stavu, špatném stavu," hřímal minulý týden poté, co na něj zaútočila opozice v čele s Rathem. Vinu ovšem viděl v předchozích vládách. - více zde


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video