Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: SXC.hu

Poslanci se chystají do Thajska či Peru. Řešit chtějí zločinnost i ženskou otázku

  • 62
České zákonodárce čeká letos tradičně řada zahraničních cest. Organizační výbor Sněmovny schválil například cestu šesti poslanců do thajského Bangkoku, kde se bude řečnit o obchodování s lidmi a drogami. Dvě poslankyně vyrazí na konferenci o postavení žen.

Šestice českých zákonodárců zamíří na konci března do thajského Bangkoku, kde se zúčastní 122. shromáždění Meziparlamentní unie (MPU), organizace sdružující zástupce parlamentů téměř dvou stovek zemí světa.

Interním auditorem unie je poslanec Daniel Reisiegel (ODS), podle kterého by se tam měla probírat hlavně spolupráce v boji s organizovaným zločinem, obchodováním s lidmi a drogami.

Bangkok si vybral organizační výbor MPU. "Takže to je něco, na co my nemáme absolutně vliv," řekl Reisiegel. Najít vhodné místo konání není podle jeho slov vůbec jednoduché. Například v Evropě se MPU sejít nemůže - na zasedání má právo dorazit kterýkoli státník, jenže například představitelé problémových zemí nedostanou do některých evropských zemí vízum.

Další akcí je parlamentní shromáždění v New Yorku, kde si začátkem března zástupci různých zemí řeknou, nakolik se podařilo v jejich zemích prosadit patnáct let starou směrnici týkající se posílení práv žen.

"Jednotliví zástupci států by měli říci, jak se posílilo postavení žen, co proto udělal parlament a zda se se to nějak posunulo kupředu," popsala úkol své mise poslankyně Dundáčková.

Jsou to hlavně země, kde jsou ženy v horším postavení než například v současné Evropě. Podle poslankyně se v Česku podařilo prosadit některé zákony proti domácímu násilí nebo antidiskriminační zákon. V New Yorku sídlí jedna z komisí MPU, proto se setkání uskuteční tam.

Otázka lidských práv se probere v Peru

Také předseda Senátu Přemysl Sobotka poletí do New Yorku, mimo jiné kvůli předání pamětních medailí zástupcům krajanské komunity. Uvidí ještě kanadský Vancouver, kam ho pozval Český olympijský výbor stejně jako předsedu Sněmovny Miloslava Vlčka.

Poslankyně ČSSD Anna Čurdová se má v egyptské Káhiře zúčastnit konference o ženách v parlamentu. Akci pořádá tamní Národní rada pro ženy. Směrem na jih zamíří i poslanci z hospodářského výboru, kteří navštíví Kypr. Tuto návštěvu měli v plánu už loni, odložili ji ale na letošní rok. Dalších šest poslanců z petičního výboru a výboru pro životní prostředí navštíví Peru, kde se chtějí zajímat například o lidská práva.

Cestují také zahraniční zákonodárci do Česka - například začátkem února se předseda zahraničního výboru Jan Hamáček (ČSSD) a předseda komise pro kontrolu Bezpečnostní informační služby Jeroným Tejc (ČSSD) setkali se zástupci kolumbijské zpravodajské služby DAS.

Kolumbijští zpravodajci se podle nich zajímali hlavně o metody kontroly zpravodajských služeb parlamentem, kterou chce tato latinskoamerická země nově zavést.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video