Poslanci se chovali jako rozpustilí maturanti

  • 28
Jako rozpustilí středoškoláci, kteří mají za sebou úspěšnou maturitu a vědí, že učitelé jsou už na ně krátcí, vystupovali ve čtvrtek poslanci parlamentu na své poslední schůzi. Nechyběl ani profesor za katedrou, ze kterého si však nikdo nic nedělal. "Prosím paní poslankyni Horníkovou, jestli by mohla slabším hláskem hovořit," snažil se Václav Klaus za předsednickým pultem uklidnit poslance na začátku schůze.

"Třída" ho však neposlouchala a ještě půl hodiny po začátku jednání byl ve sněmovně hlomoz jak ve škole o velké přestávce. "Můžeme se posadit? Pánové Kühnl a další?" svolával marně Klaus poslance. Krátce nato mu s hlučnými kolegy došla trpělivost. "Mám pocit, že není soustředěnost, že se neví, o čem se hlasuje," neskrýval v hlase podráždění.

Poslanci v tu chvíli měli jiné zájmy. Pro každého z nich připravila sněmovna knižní vydání karikatur z kresleného seriálu Zelený Raul vystaveného v kuloárech. Klaus bedlivě hlídal, aby knížka vyšla opravdu na každého. "Pro každého je jenom jeden výtisk, vetuji, aby si někdo bral katalogy dva," upozorňoval.

Po prvním kole rozdávání pak musel uklidňovat ty, na které knížka v té chvíli nezbyla. "Přinesu další balík, nemohl jsem toho vzít tolik najednou, nic vám neuteče. Zatím bych prosil, aby dostali pouze ti, co jsou tady nahoře, ostatní o nic nepřijdou, přinesu další."

S POSLANCI SE ROZLOUČIL PREZIDENT

Spory mezi Poslaneckou sněmovnou a Hradem byly podle prezidenta Václava Havla důkazem demokracie. Uvedl to při slavnostní recepci, kterou uspořádal na zámku v Lánech u příležitosti konce čtyřletého volebního období dolní parlamentní komory.

"Nejednou bylo mezi prezidentem, prezidentskou kanceláří a sněmovnou či Senátem napětí. Zdá se mi, že to je známkou zdravých demokratických poměrů," řekl. Právě proto podle něj existuje více ústavních institucí, které jsou voleny různými způsoby. "Aby se vzájemně kontrolovaly, aby byly v jakémsi plodném kreativním vztahu," dodal Havel.

Klid zavládl v poslaneckých lavicích teprve při rozhodování o gripenech. Jakmile však hlasování skončilo, pokračovala schůze dál v rozlučkovém duchu a kávu a chlebíčky začal v objednávkách v bufetu pomalu vytlačovat alkohol. Lahve se skotskou whisky, martini a becherovkou nestíhala obsluha ani vracet zpátky do ledničky.

Stále častěji odcházeli poslanci ze sálu do kuloárů a na otevřenou terasu. Do sálu se politici vraceli jen na hlasování. Ne vždy to však stihli. Když kolem jednoho z návštěvníků probíhala na poslední chvíli skupinka lidovců v čele s Miloslavem Výborným, muž jen pochybovačně zakroutil hlavou. "Abyste se z toho..." utrousil. Výsledek hlasování však Petra Buzková ohlásila dřív, než lidovci vůbec vstoupili do sálu. "No vidíte, zase pozdě, hnali jste se zbytečně," komentoval úprk host.

Trápení s vlastní roztěkaností ukončili poslanci podobně, jako když se ve škole rozdává vysvědčení: raději se rozešli domů dřív, než původně zamýšleli. Podle programu měli ve sněmovně vydržet až do půl sedmé večer, ale byly teprve tři minuty před druhou hodinou odpolední, když Ivan Langer poslední, jedenapadesátou schůzi sněmovny ukončil.

"Chtěl jsem zakončit naši existenci něčím duchaplným, ale po tom všem, co jsem tady prožil, mě nic takového nenapadá. Přeji vám jen pevné zdraví, jak tělesné, tak i duševní," rozloučil se Langer.

Prázdninová nálada vypukla ve sněmovně naplno. "Tak si pojďte podat ruce, ať máme to loučení za sebou," obcházela své známé Vlasta Štěpová.

"Jakou fotku chcete vidět? Třeba tu, kde dcera zívá?" nabízel kolemjdoucím snímky z rodinného alba Langer. A na televizních obrazovkách v předsálí vystřídal politiky přímý přenos z fotbalového mistrovství světa. Když schůze skončila, vedlo právě Mexiko nad Itálií 1:0. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video