Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Policie ČR

Poslanci se bouří proti prolomení domovní svobody kvůli zabavení zbraně

  • 349
Neprolamujme domovní svobodu občanů v zákonu o zbraních, burcovali ve čtvrtek poslanci výboru pro bezpečnost při projednávání vládního návrhu zákonu o střelných zbraních a střelivu. Vadilo jim, že by policie i bez rozhodnutí soudu mohla vstoupit do bytu občana kvůli zabavení jeho legálně držené střelné zbraně.

„Vadí mi prolomení domovní svobody, jsem alergická na to, že to souvisí s Uherským Brodem,“ zlobila se poslankyně Jana Černochová z ODS. Narážela na případ, k němuž došlo před rokem, kdy třiašedesátiletý občan Uherského Brodu v restauraci Družba postřílel osm lidí a později při zásahu policejní zásahové jednotky spáchal sebevraždu.

I kvůli tomuto případu ministerstvo vnitra připravilo novelu zákona o zbraních, která má zkrátit platnost nově vydaných zbrojních průkazů z deseti na pět let. Počítá i s možností odebrat zbraň v případě důvodného podezření z jejího zneužití, a to i tak, že policie vstoupí do obydlí občana a to i bez souhlasu soudu.

„Dochází ke zneužití tragické události k porušování práv občanů,“ řekl na výboru poslanec Daniel Korte z TOP 09. Vadí mu, že by obecní policie i lékaři měli získat oprávnění jít pro informace do centrálního registru zbraní. „Vstup do obydlí kvůli zadržení zbraně je porušením domovní svobody,“ uvedl Korte.

Žádný zákon útoku střelce nezabrání

Tak, jak je novela zákona o zbraních a střelivu navržena, by podle něj vedla k úplné absurditě - když někdo ukradne zbraně a policie ho bude podezřívat z krádeže, může jít k němu do bytu jen se souhlasem soudu, zatímco k tomu, aby policie zabavila legálně drženou zbraň jejímu vlastníkovi, žádný souhlas k domovní prohlídce potřebovat nebude. Korte proto navrhl, aby poslanci zákon vrátili vládě k přepracování.

Zbrojní průkaz jen na 5 let a snadnější zabavení zbraní, navrhuje vláda

„Úplně zabránit opakovaní takových případů, jaký se stal v Uherském Brodě, žádná změna legislativy nemůže,“ řekl šéf výboru Roman Váňa z ČSSD. Stejně jako Černochová má i Váňa pochybnosti o navrženém zkracování platnosti zbrojních průkazů. „Zákon o policii dává dostatek oprávnění, aby případy střílejících šílenců byla schopna policie řešit,“ uvedla poslankyně za občanské demokraty.

V průběhu jednání výboru se ke kritice navrženého zákona přidali prakticky všichni jeho členové, a tak výbor projednávání zákona nedokončil a přerušil. „Kvůli Uherskému Brodu byla společenská objednávka, abychom něco zpřísnili, ale ono to nevyřeší excesy, které mohou společnost potkat,“ řekl sociální demokrat Václav Klučka. „Souhlasím s tím, co řekli kolegové předřečníci,“ uvedl poslanec za ANO Bohuslav Chalupa a jeho kolegyně Helena Válková řekla, že zákon je napsán tak, že si zaslouží, aby se na něj předkladatel důkladněji podíval.

Není to domovní prohlídka, ale exekuce

Zástupce předkladatele zákona, náměstek ministra vnitra Petr Mlsna, se kritice zákona bránil. „Je na politickém rozhodnutí, jestli to v zákoně má být,“ řekl poslancům k nově navrženému právu policie vstoupit bez souhlasu soudu do domu kvůli tomu, aby mohla zabavit legálnímu vlastníkovi zbraň.

„Asi největší emoce budí právě toto. Já věřím, že se podaří najít nějaký kompromis,“ řekl pak po jednání výboru Mlsna. A proč vlastně k takové kontroverzní věci vůbec podle vnitra nemá být nutný souhlas soudu? „Protože to není analogické s domovní prohlídkou. Je to exekuční správní opatření, které není vykonávané správním orgánem, ale Policí České republiky. Stejné oprávnění má třeba starosta, když vstoupí do obydlí za účelem ochrany ovzduší, kdo jak topí v jakém kotli,“ uvedl náměstek ministra vnitra Milana Chovance. Trvá na tom, že vládní návrh, který má umožnit zabavování zbraní, není protiústavní.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video