Vláda prosadila zákon omezující anonymní akcie. Ilustrační foto

Vláda prosadila zákon omezující anonymní akcie. Ilustrační foto | foto: Reuters

Rebelii ODS uťala. Poslanci schválili zákon omezující anonymní akcie

  • 86
Zákon omezující anonymní akcie schválili poslanci. Přijatý návrh, který se nezdál části ODS, předpokládá, že firmy budou muset zapsat anonymní akcie do centrálního depozitáře nebo je uložit v listinné podobě u bank. Pokud by to neudělaly, cenné papíry na doručitele by se změnily na akcie na jméno.

Pro zákon jako celek hlasovalo nakonec 160 poslanců ze všech stran, nikdo nebyl proti a jen dva poslanci se zdrželi. Vítězslav Jandák z ČSSD a nezařazený Radim Fiala, bývalý člen ODS.

"Ten zákon vzbudil větší zájem, než by mu příslušelo," řekl ve Sněmovně ministr spravedlnosti Pavel Blažek z ODS. Argumentuje tím, že už dříve přijatý zákon o obchodních korporacích, který začne platit od příštího roku, s anonymními akciemi nepočítá.

Šéf poslanců ODS Marek Benda ale po schválení vládního návrhu připustil, že to tak úplně pravda není, že zákon o obchodních korporacích problém ze světa nesprovodí. "Problém ze světa sprovozen nebude, protože vždycky máte něco, co vám v tom světě ještě existuje a co nějak dožívá," řekl Benda. To, že bude od ledna příštího roku platit nový zákon o obchodních korporacích neznamená, že se 1. 1. 2014 všechny anonymní akcie ruší," upřesnil Benda vyjádření ministra Blažka.

Zákon přitáhl pozornost tím, když se do něj pokusil zasáhnout poslanec ODS Pavel Suchánek, jemuž se nelíbí, že by měly být omezeny akcie na majitele i u těch firem, které již existují. A navrhl, aby se zásadní omezení týkalo jen nových firem, které by tento typ akcií nesměly mít. U existujících firem by anonymní akcie omezil jen u těch, jež se ucházejí o veřejné zakázky.

"Pro nové firmy mi nevadí, když bude zákaz akcií na doručitele, ale ty stávající bych nechal fungovat tak, jak jsou, jinak je to retroaktivita jak blázen," řekl iDNES.cz Suchánek. Pro svou představu nezískal ale podporu poslaneckého klubu a nedokázal ani ODS přesvědčit, aby zákon stáhla do parlamentních výborů a ještě změnila.

Suchánkovu verzi chtělo 18 lidí z ODS, 4 pak nehlasovali s vládou

Premiér Petr Nečas varoval v úterý své kolegy z poslaneckého klubu, ať pro Suchánkův návrh nehlasují a vybídl je, ať respektují vládní návrh. "S tím, že kdybychom přijali můj pozměňovací návrh, budeme se bránit, že kryjeme nějaké nekalé obchody," řekl iDNES.cz Suchánek.

Pro jeho pozměňovací návrh bylo nakonec osmnáct občanských demokratů (kteří poslanci ODS to byli, najdete zde) a jeden poslanec TOP 09. Petr Gazdík ale následně řekl, že se jen spletl.

Z 18 poslanců ODS, kterým se nezdála vládní verze a hlasovali nejprve pro tu Suchánkovu, pak pro zákon jako celek nehlasovali pražští poslanci Boris Šťastný, Pavel Bém, Jan Florián a středočeský poslanec Aleš Rádl. Všichni čtyři se vypnuli a hlasování se nezúčastnili. Nebyli tak s vládou, ale ani proti ní. "Na rovinu, dozvídám se to až teď od vás," glosoval to šéf poslanců ODS Marek Benda. Klíčové podle něj je, že prošla původní vládní verze.

Zákon teď ještě musí schválit Senát, kde má převahu ČSSD a ve Sněmovně hlasovala s vládou. Sociální demokraté chtějí ještě v Senátu zákon zpřísnit, nezdá se jim totiž možnost uložit akcie na doručitele v bance. Je tedy dost pravděpodobné, že se zákon do Sněmovny ještě jednou vrátí, než ho dostane k podpisu nový prezident Miloš Zeman.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue