Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Školky dostaly novou alternativu. Dětské skupiny u zaměstnavatele

  • 116
Rodiče dostali další možnost, jak se mohou postarat o své malé děti, když jsou v práci. Poslanci schválili zákon o dětských skupinách, jež budou novou alternativou k mateřským školám. Bude je moci zřídit zaměstnavatel a výdaje za placenou službu hlídání dětí si i rodiče budou moci odečíst slevou na dani.

Zřízení dětských skupin navrhla vláda, ale jako první s tímto nápadem již před lety přišel tehdejší ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas z ODS a jeho nástupci z TOP 09 Jaromír Drábek a Ludmila Müllerová i současná ministryně Michaela Marksová Tominová z ČSSD myšlenku rovněž podpořili.

Pro zákon v konečném hlasování bylo 95 z 157 přítomných poslanců. Zákon podpořili poslanci vládních stran, ODS i TOP 09. S nimi i dva poslanci Úsvitu. Pro zákon nebyli komunisté a část poslanců sociální demokracie, když poslankyni Vlastě Bohdalové neprošel pozměňovací návrh, aby dětská skupina mohla fungovat jen do čtyř či pěti let věku dítěte. (jak hlasovali jednotliví poslanci, můžete zkontrolovat zde)

Část ČSSD je totiž stejně jako komunisté přesvědčena o tom, že pak by malé děti ještě před nástupem do školy měly chodit alespoň rok do mateřské školky.

Pro rodiče totiž mohou právě dětské skupiny znamenat odpověď na zásadní otázku - „kam s ním?“ Mateřských školek je totiž nedostatek. Do dětských skupin budou moci rodiče, když zákon schválí také senát, své děti dát už od jednoho roku věku dítěte.

V dětských skupinách bude moci být maximálně 24 dětí. Pro jejich zřizovatele budou dětské skupiny daňově uznatelný náklad a rodiče, kteří tuto službu využijí, si to budou moci odečíst ve formě slevy na dani. Provozovatel dětské skupiny přitom bude moci  stanovit úhradu jen do výše nákladů.

Kromě firem by dětské skupiny mohly zřídit úřady, radnice, VŠ či neziskové organizace. Provozovatel dětské skupiny by s rodiči uzavíral smlouvu. Musel by mít plán výchovy a péče, vhodné prostory i personál. Zákon dětským skupinám nenařizuje vzdělávání.

Mateřská centra a lesní mateřské školky mají roční výjimku

Před přijetím zákona v předložené podobě v průběhu jednání o zákonu varovala místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová, protože podle ní může ohrozit mateřská centra nebo lesní mateřské školky. I TOP 09 ale zákon podpořila.

„Jednoznačně forma, v jaké to prošlo a v jaké jsme to i my podpořili, ohrožuje existenci rodinných mateřských center a lesních školek. Všechna zařízení pro děti v předškolním věku budou muset být buď v režimu mateřské školy, nebo dětské skupiny. A tam jsou stanovena organizační a hygienická pravidla. Každé zařízení, které nebude splňovat tato pravidla, nebude moci dále existovat,“ řekla iDNES.cz po hlasování Langšádlová. Důležité ale podle ní je, že je v zákoně roční výjimka pro tyto alternativní formy péče. Lanšádlová uvedla, že během této doby předloží novelu, aby lesní mateřské školky ohroženy nebyly.

Ministryně Marksová řekla, že zákon mateřská centra ani lesní mateřské školky neohrozí. „V žádném případě je nechceme zlikvidovat,“ řekl Marksová. Během roční výjimky podle ní bude probíhat diskuse, co bude dál s lesními mateřskými školkami. Podle ní mají nakročeno do sítě mateřských školek, kam patří.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video