Školní výuka (ilustrační foto)

Školní výuka (ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Poslanci schválili výjimky pro učitele bez vysokoškolského vzdělání

  • 46
Zákon, jenž dá části učitelů bez vysokoškolského vzdělání výjimku, aby mohli i příští rok učit, schválili poslanci. Ministr školství Marcel Chládek z ČSSD v průběhu jednání o novele zákona o pedagogických pracovnících argumentoval, že VŠ vzdělání nemá 17 tisíc pedagogů a že by se bez schválení výjimky část škol dostala do problémů.

„Promarňujeme šanci, aby učitelé byli v českém prostředí bráni vážně,“ kritizovala zákon Anna Putnová z opoziční TOP 09.

„Není náhodou dehonestace učitelského povolání to, že se deset let ten zákon odkládal?“ oponoval jí ministr Chládek. V konečném hlasování podpořilo jeho návrh 132 poslanců, 14 jich bylo proti. S vládní koalicí ho podpořili komunisté a někteří poslanci Úsvitu a ODS. Proti byla TOP 09. (jak hlasovali jednotliví poslanci, najdete zde)

Koho se výjimka, kterou ještě musí potvrdit senát a prezident Miloš Zeman, bude týkat? Učitelů, jimž je více než 55 let a mají za sebou delší než dvacetiletou praxi. Také rodilých mluvčích, kteří vyučují cizí jazyk. Jako na dočasně kvalifikované by se pohlíželo i na umělce, trenéry a odborníky v oboru, kteří učí maximálně na poloviční úvazek.

Ředitelé škol by mohli dát v "nezbytném rozsahu" a na "nezbytnou dobu" výjimku i dalším učitelům bez vysokoškolského vzdělání. To je dostatečně pružná formulace na to, aby výjimku mohl dostat prakticky kdokoli.

Návrh zákona ale také předpokládá, že všichni ostatní, kteří VŠ vzdělání nemají, by do konce roku měli alespoň zahájit studium pro získání pedagogické kvalifikace, jinak by měli skončit.

Poslankyně ANO Martina Berdychová neuspěla s pozměňovacím návrhem na zařazení tlumočníků českého znakového jazyka mezi pedagogy. Poslanci neschválili ani návrh Jana Zahradníka ODS, podle kterého by vychovatelům v dětských domovech stačilo střední pedagogické vzdělání a nemuseli by mít specializované vysokoškolské vzdělání.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video