Proti rozšíření eurozatykače se ve Sněmovně postavili jen komunisté. Ilustrační foto

Proti rozšíření eurozatykače se ve Sněmovně postavili jen komunisté. Ilustrační foto | foto: Václav Pancer, MF DNES

Poslanci schválili rozšíření eurozatykače

Poslanci schválili nová pravidla pro používání eurozatykače. Na rozdíl od nynějška se bude vztahovat i na trestné činy spáchané před rokem 2004. Sněmovna také zvýšila odškodnění pro pozůstalé po obětech trestných činů.

Eurozatykač umožňuje zadržet českého občana v zahraničí a naopak vydávání cizinců do ostatních zemí Evropské unie. Jeho novela by zárověn měla víc chránit Čechy, kteří spáchali v cizině trestný čin před rokem 2004, kdy byl u nás přijat eurozatykač.

Rozšíření platnosti eurozatykače podpořily všechny parlamentní strany s výjimkou komunistů. Pro byla i většina poslanců opoziční ODS, která zákon v minulosti odmítala. Obrátila se kvůli němu dokonce na ústavní soud.

Nová úprava je ale podle stínového ministra spravedlnosti za ODS Jiřího Pospíšila přijatelná, protože se netýká předávání českých občanů do zahraničí. Právě obavami o právní jistoty českých občanů ODS zdůvodňovala svůj odmítavý postoj vůči eurozatykači.

Pozůstalí po obětech zločinů dostanou vyšší odškodné
Poslanci také rozhodli, že jednotliví pozůstalí po obětech zločinů budou mít nárok na odškodné ve výši až 150 tisíc korun. Pokud by bylo pozůstalých více, mohla by částka dosáhnout až 450 tisíc. Dosud mohli dostat všichni pozůstalí dohromady maximálně 150 tisíc korun.

Předloha také rozšiřuje okruh lidí, kteří mají mít na peníze nárok. O odškodnění tak budou moci stát požádat například rodiče zavražděného dítěte. Současná právní norma obsahuje ustanovení, jež peněžní náhradu přiznává pouze pozůstalým, kteří byli na oběti finančně závislí.

Češi budou podle novely navíc moci dostávat odškodnění i v jiných státech Evropské unie.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue