Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Michal Šula, MAFRA

Poslanci schválili přímou volbu prezidenta, koalici pomohla ČSSD

  • 1234
Sto padesát devět poslanců zvedlo ruku pro změnu ústavy, která zavádí přímou volbu prezidenta. Ke koalici se po hodinové uzavřené poradě přidala ČSSD, jejíž hlasy byly potřeba pro třípětinovou ústavní většinu. Koalice předtím ustoupila sociální demokracii ve dvou ze tří požadavků.

Pro schválení přímé volby potřebovala koalice získat 120 poslanců, tedy ústavní třípětinovou většinu. Takovou sílu ve Sněmovně neměla, proto musela vyjednávat s ČSSD.

Jak se má volit

Podle vládního návrhu by prezidenta lidé volili podobně jako senátory. Tedy ve dvou kolech; do druhého postoupí dva nejúspěšnější kandidáti. Navrhnout kandidáta by mohlo 20 poslanců, 10 senátorů nebo 50 tisíc občanů v petici. Nástupce Václava Klause se bude vybírat v roce 2013.

Koalice vyšla sociální demokracii vstříc tím, že kývla na dvě z jejích tří podmínek. Prošlo omezení imunity prezidenta jen na dobu výkonu funkce (nyní je doživotní), prezident také nebude smět vstupovat do trestního řízení. Nově bude moci udělit milost jen lidem, kteří už byli odsouzeni.

Největší spor nastal u rozhodnutí, zda omezit pravomoci prezidenta při jmenování členů bankovní rady ČNB. Opoziční poslanci argumentovali i krizí eurozóny a tím, že kdyby byl výběr výhradně v kompetenci prezidenta, mohlo by to České republice snížit hodnocení ratingových agentur. Vláda ale na třetí podmínku nekývla a socialisté si vzali hodinu na rozmyšlenou.

Poté hlasovali pro přímou volbu. Hranici ústavní většiny poslanci překonali bez problémů počtem 159 hlasů. Komunisté se při hlasování zdrželi jako jeden muž. Aleš Rádl, Jan Bauer a Jaroslav Plachý z ODS hlasovali proti přímé volbě.

Během jednání ale zazněly i obavy, že změnu ústavy nakonec potopí ČSSD v Senátu. Ten totiž ovládá z poloviny - a pokud by senátoři na přímou volbu kývli, přišli by zřejmě o svou nejvýraznější pravomoc. V jiných otázkách, zejména při schvalování zákonů, je totiž Sněmovna může "převálcovat".

Paroubek probudil dřímající poslance, ti se pak hádali

Ranní jednání poslanců mělo úsměvný rozjezd. Když šéfka Sněmovny Miroslava Němcová otevřela rozpravu, nikomu z poslanců se do ní nechtělo. Němcová ji proto ukončila, těsně potom se ale pozornosti dožadoval Jiří Paroubek.

Předsedkyně Sněmovny rozpravu znovu otevřela - a následně po "pěti minutách slávy" u řečniště zatoužila celá řada poslanců, kterým při prvním otevření rozpravy přímá volba prezidenta za slovo nestála.

Oč jde ČSSD

ČSSD nemá sama sílu na omezení pravomoci prezidenta. Spojila proto otázku pravomocí s přímou volbou jako takovou, protože bez jejich hlasů se koalice neobejde.

I když ČSSD nechá ve Sněmovně přímou volbu projít, může ji zablokovat v Senátu.

Pokud ČSSD v příštích senátních volbách posílí, což je docela dobře možné, měla by při nepřímé volbě dobrou šanci prosadit i kandidáta, který by u lidí neměl šanci.

Například předseda ČSSD Bohuslav Sobotka neopomněl připomenout, že jeho strana za přímou volbu bojuje od roku 1992. Podle zástupců koaličních stran si sociální demokraté téma neprávem přivlastňují, je nicméně pravdou, že ODS dříve vystupovala proti přímé volbě.

Předkladatel návrhu ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil řekl, že vláda i její poslanci před předložením návrhu s opozicí komunikovali. "Samotný dvoukolový způsob volby byl zvolen na základě požadavku sociální demokracie," řekl Pospíšil. Spor kolem jmenování členů bankovní rady podle něj není důvodem pro odmítnutí zákona.

Přímá volba je na senátním hřišti

Rozhodování se nyní přesouvá do horní komory parlamentu. Zde je malý rozdíl oproti Sněmovně - ke schválení stačí třípětinová většina přítomných zákonodárců, nikoli všech, jak tomu je v dolní komoře. A tam zatím výsledek není jistý.

Například senátor ČSSD Marcel Chládek na dotaz iDNES.cz odhadl, že změnu ústavy v této podobě podpoří "nadpoloviční většina" senátorského klubu. Připustil, že někteří kolegové budou mít problém s tím, že nedojde k omezení pravomocí bankovní rady ČNB. On sám ale hodlá hlasovat pro i tak.

K podpoře přímé volby vyzval své senátory předseda strany Bohuslav Sobotka. "Doufám, že všichni senátoři budou hlasovat odpovědně," řekl Sobotka. Podobnou výzvu senátorům ČSSD adresoval i jeho předchůdce v čele sociální demokracie Jiří Paroubek.

"To že předseda strany k tomu vyzývá, má svou váhu. Předpokládám, že to získá převahu v našem klubu a byl bych rád, aby i ostatní kluby dodaly třípětinovou většinu," řekl iDNES.cz šéf senátorů ČSSD Petr Vícha s tím, že on pro návrh zvedne ruku.

Svého kandidáta vybere ČSSD na jaře. Strana uvedla, že jím nemusí být pouze člen ČSSD. Tím potvrdila, že ve hře je i ekonom Jan Švejnar, který kandidoval už proti Václavu Klausovi v roce 2008.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video