Mateřská škola (ilustrační foto)

Mateřská škola (ilustrační foto) | foto: Josef Vostárek, MF DNES

Mateřská škola zcela povinná nebude, maturita z matematiky ano

  • 713
Poslanci ve středu schválili zavedení povinného předškolního vzdělávání, ve skutečnosti ale spíš garantované místo pro dítě ve školce v místě bydliště, i povinné maturity z matematiky od školního roku 2020/2021. Povinné předškolní vzdělávání nebude podle ministryně školství Kateřiny Valachové znamenat, že děti budou automaticky muset do mateřské školy.

„Rodiče, kteří si nebudou přát od pěti do šesti let své děti vzdělávat prostřednictvím školských zařízení, mají možnost dítě pouze zapsat a zvolit vzdělávání individuální,“ řekla ve Sněmovně Valachová.

Od roku 2017 má být mateřská škola i pro všechny čtyřleté a od roku 2018 i pro tříleté děti. Od roku 2020 dokonce na návrh Vlasty Bohdalové z ČSSD i pro dvouleté děti. „Schvalovat paragrafy by nestačilo. Už po dobu dvou let systematicky zvyšujeme kapacitu mateřských škol,“ odvětila Valachová na dotaz iDNES.cz, zda bude míst v mateřských školách dost.

V místě svého trvalého bydliště bude mít každý rodič právo získat pro své dítě místo v mateřské škole. Pokud budou mít zájem o mateřskou školu jinde, bude to záležet na volných kapacitách, připustila Valachová, když odpovídala na dotaz iDNES.cz, zda to může garantovat každé rodině. „Ale děláme vše pro to, aby byly co nejvyšší,“ prohlásila ministryně školství.

Prošla možnost individuální výuky i na druhém stupni

Na návrh předsedy poslaneckého klubu TOP 09 Františka Laudáta poslanci pravicové opozice a vládních lidovců a hnutí ANO společně schválili možnost individuálního vzdělávání dětí i na druhém stupni základních škol. Přehlasovali při tom o jeden hlas sociální demokraty a komunisty, kteří s tím nesouhlasili, a Sněmovnou zazněl mohutný potlesk.

„Byla jsem proti individuálnímu vzdělávání na druhém stupni,“ řekla iDNES.cz Valachová. „Na druhém stupni je řada odborných předmětů a mám obavy, aby kvalita individuálního vzdělávání byla dostatečná,“ řekla ministryně.

Komunisté naopak marně navrhovali zrušení možnosti individuální výuky dětí na prvním stupni základních škol.

Jednotné přijímačky na SŠ z češtiny, literatury a matematiky

Jednotné přijímací zkoušky na střední školy budou z matematiky, českého jazyka a literatury a nemají se týkat konzervatoří či sportovních gymnázií.

„Povinné předškolní vzdělávání, nebo sjednocení přijímaček na střední školy, to jsou všechno věci, které považuji za chybné,“ oponoval Valachové předseda ODS, bývalý ministr školství Petr Fiala.

Sociálnědemokratická ministryně školství hájila také zavedení povinné maturity z matematiky od školního roku 2020/2021. „Matematika bude součástí maturitní zkoušky právě čtyři roky poté, co začnou platit jednotné přijímací zkoušky,“ řekla Valachová.

To je podle Fialy legitimní návrh, který ale označil za časově ambiciozní. „Termín, který v tomto případě ministerstvo stanovilo, je - pokud všechno půjde dobře, tak řekl bych - krajní, protože je to první okamžik, ve kterém by to vůbec mohlo začít fungovat,“ řekl Fiala.

Deklarace o osvojení evropských kulturních hodnot neprošla

Poslankyně za TOP 09 Nina Nováková se marně přimlouvala za to, aby Sněmovna schválila návrh, podle nějž by mezi obecnými cíli vzdělávání bylo „poznání světových kulturních hodnot a tradic a utváření respektu k etnické, národnostní, kulturní, jazykové a náboženské identitě každého“, stejně jako „pochopení a osvojení evropských kulturních hodnot a tradic humanismu vycházejícího z duchovního odkazu antiky a křesťanství“.

Ministryně Valachová se proti tomu postavila a poslanci TOP 09 s ODS a lidovci takovou obecnou deklaraci cílů vzdělávání neprosadili.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video