Poslanci schválili nový školský zákon

  • 52
Poslanecká sněmovna schválila nový školský zákon. Reforma počítá mimo jiné s maturitami, které budou mít dvě části: státní a školní. Studenti gymnázií budou navíc muset povinně maturovat z matematiky. Zákon ještě musí schválit Senát a prezident.

Zákon z dílny ministryně školství Petry Buzkové podpořilo 92 ze 182 přítomných poslanců.

Proti hlasovali poslanci ODS a KSČM, vládní koalice zákon schválila převahou jediného hlasu.

Diskutovalo se nad matematikou
Podle ČTK se největší rozepře spustila kvůli povinné maturitě z matematiky na gymnáziích, proti čemuž bojovala dokonce Petra Buzková.

Státní část maturity (dosud byly maturity pouze školní) by podle Buzkové mohla vstoupit v platnost v roce 2009. 

Vláda návrh školského zákona schválila až poté, co ho Buzková zkonzultovala s vicepremiérem Petrem Marešem, který má na starosti vědu.

Školství se změní
Nový školský zákon zcela změní dosavadní systém českého školství. Mnohem větší pravomoci získají samotné školy.

Ministryni Buzkové trvalo dva roky, než se jí podařilo zákon prosadit jak mezi vládními kolegy, tak ve sněmovně.

Učitelé budou moct žáky hodnotit nejen pomocí známek, ale také slovně. Podle vlády by mělo odpadnout také tolik kritizované memorování, které dnešní studenti musejí podstupovat.

Ke změně dojde také v přístupu k učitelům. Jednak se zvednou jejich pravomoci, jednak budou odměňováni podle toho, jak budou pracovat na svém další vzdělávání. 

Kritici i opozice mají výhrady
Ačkoliv se jedná o reformu, kterou české školství potřebovalo, zákon má mnoho kritiků z řad opozice i odborníků.

"Dům, který je postaven na špatných základech nelze kosmetickými návrhy vylepšit," uvedl Walter Bartoš, stínový ministr školství za ODS.

Nový školský zákon nyní putuje do Senátu. Pokud ho horní komora schválí, podpisem ho bude muset ještě stvrdit prezident.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue