Ministr životního prostředí Richard Brabec označil novelu zákona o posuzování vlivu na životní prostředí za rozumný kompromis.

Ministr životního prostředí Richard Brabec označil novelu zákona o posuzování vlivu na životní prostředí za rozumný kompromis. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Zelený zákon EIA prošel. Developer není nadávka, zlobil se poslanec ODS

  • 92
Poslanci schválili změnu zákona o posuzování vlivu na životní prostředí, která významně ovlivní i to, jak se bude v zemi dál stavět a jaká práva budou mít občanská sdružení, která mají k projektům připomínky. Spolu se stranami vládní koalice pro něj hlasovala opoziční TOP 09.

„Dospěli jsme ke kompromisu, aby nebyl zablokován podnikatelský rozvoj v zemi,“ řekl ministr životního prostředí Richard Brabec z hnutí ANO.

O žalobách proti rozhodnutím v řízeních by měl podle schváleného zákona soud rozhodnout do 90 dnů. Dokud soud pravomocně nerozhodne, nebude moci být vydáno rozhodnutí v navazujících řízeních.

„Developer, to není žádná nadávka,“ řekl při jednání o zákonu poslanec ODS Jan Zahradník. Definoval developera jako člověka, který má dostatečný myšlenkový potenciál, odvahu a dokáže sehnat i dost peněz. Zahradník marně prosazoval, aby občanským aktivistům nestačilo jen pouhých 200 podpisů, aby mohli zpochybňovat stavební záměry. Navrhoval, aby alespoň padesát z těchto lidí muselo mít v místě trvalý pobyt.

Kriticky k zákonu EIA vystoupil i Milan Urban z ČSSD. Návrh označil za „smrtící koktejl“. „Riziko je příliš velké, abychom vystavili Českou republiku stopce z hlediska budoucího rozvoje,“ řekl Urban.

Poslanci nakonec ve vládním návrhu ze 60 na 45 dní zkrátili lhůtu pro zjišťovací řízení, ve kterém úřady posuzují, zda má plánovaná stavba významný vliv na životní prostředí.

Předmětem sporu byl hlavně paragraf, kde se řešilo, zda žaloby budou mít automaticky odkladný účinek. Nakonec prošlo, že má soud o žalobách proti rozhodnutím vydaným v navazujícím řízení rozhodnout do devadesáti dnů.

„Dokud není vydáno pravomocné rozhodnutí soudu o žalobě, nelze vydat ani vykonat rozhodnutí v dalších navazujících řízeních. Soud vždy rozhodne o odkladném účinku žaloby, a to i bez návrhu žalobce. Hrozí-li s odkladem na okolnosti, že žalobou napadené rozhodnutí bude vykonáno před přijetím rozhodnutí ve věci samé, soud odkladný účinek žalobě přizná,“ zní klíčová část zákona, kterou Sněmovna schválila na návrh poslance ANO Ladislava Oklešťka.

Ze 100 na 500 parkovacích míst také Sněmovna upravila limit pro zjišťovací řízení pro výstavbu parkoviště. Stejně tak by neměly podléhat řízení všechny záměry rozvoje měst, ale jen ty s rozlohou nad pět hektarů. To odpovídá například zástavbě 50 rodinných domů s rozlohou pozemku 1000 metrů čtverečních. U průmyslových zón by se mělo řízení konat až od 20 hektarů plochy a nikoliv od 3000 metrů čtverečních, jak navrhla vláda.

Zákon o posuzování vlivu na životní prostředí byl vedle služebního zákona klíčovou podmínkou Evropské unie pro to, aby mohla Česká republika v příštích letech čerpat peníze z evropských fondů.

Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová za hnutí ANO nedávno upozornila, že jsme Evropské unii slíbili, že nový zákon EIA začne platit od ledna 2015. „Byla to klíčová podmínka Evropské unie,“ řekl po přijetí zákona předseda vlády Bohuslav Sobotak. Už teď je jasné, že zákon od ledna platit nezačne, protože zákon ještě musí projednat Senát a podepsat prezident.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video