Poslanci rozhodují, kam s prostitucí

Italové chtějí vytlačit prostituci z ulic. Problém lehkých žen už pronikl i za zdi tamního parlamentu. Poslanci navrhují zahnat spoře oděné ženy do nevěstinců a zón s červenými lucernami. V tradičně římskokatolické zemi se však tyto návrhy nesetkaly s pochopením a pobouřily téměř stejné množství lidí jako sama prostituce. Zákonodárci jsou však podle agentury Reuter odhodláni prosadit plány na regulaci nejstaršího řemesla.

Kněžky lásky ve vypasovaných korzetech a přiléhavých lesklých trikotech jsou často i během dne k vidění ve čtvrtích obývaných střední třídou a na italských silnicích. "Musíme vyčistit ulice. Stydím se vyjít ven se svými dětmi, prostituce je všude kolem," vyjádřil nedávno veřejné mínění italský premiér a mediální magnát Silvio Berlusconi.

Premiér je pro veřejné domy
"Možná budeme muset znovu otevřít regulované veřejné domy," dodal a vysloužil si odsouzení církve a skupin na ochranu lidských práv, stejně jako podporu mnoha Italů.

Podle průzkumu časopisu Gente si dvě třetiny Italů myslí, že státem kontrolované nevěstince jsou nejlepší způsob, jak přimět prostitutky stáhnout se z ulice. Tento návrh podpořilo více než 70 procent dotázaných žen.

Prostituce sama o sobě není v Itálii trestná, narozdíl od využívání žen k získávání příjmu. V zemi působí asi 70 tisíc prostitutek a více než polovina z nich pracuje na ulici. Důvodem je částečně velké množství nezákonných imigrantek, z nichž mnohé upadnou do sítí kriminálních organizací a jsou k prostituci donuceny. Další příčinou je snaha vyhnout se problémům, které by mohly vzniknout rodinným příslušníkům, kdyby ženy pracovaly doma.

"Nevěstince jsou jediný způsob, jak zvládnout tento skandál," tvrdí římský taxikář Bruno. "Prostituce je nejstarší profese na světě, takže se jí nemůžeme zbavit, ale můžeme se alespoň pokusit odsunout ji do ústraní."

Sexuální průmysl se stal takovou institucí, že podle nedávného průzkumu jeden z deseti mladých Italů přichází o panictví s prostitutkou. Veřejné domy vzkvétaly za vlády fašistického diktátora Benita Mussoliniho, kdy lehké ženy bavily pánskou společnost v uzavřených zařízeních kontrolovaných státem a kdy dokonce cestovaly za vojáky na frontu, aby Itálii odvedly svůj "příspěvek".

Otevření nevěstinců je pokrytectví, bouří se ochránci lidských práv
Veřejné domy byly zavřeny v roce 1958 a kněží, ochránci lidských práv a prostitutky samotné prohlašují, že za úsilím o jejich opětné otevření není nic jiného než pokrytectví. 

"Berlusconi říká, že chce dostat nahé ženštiny z ulice, ale mnohem více nahoty je k vidění na jeho televizních kanálech," namítá Carla Costová, prezidentka výboru pro práva prostitutek. "Dříve odváděly nevěstince polovinu příjmů státu a zbytek stačil tak akorát na jídlo. Kdo by to chtěl vrátit?"

Kněz Oreste Benzi, který si jako své poslání zvolil záchranu imigrantek před prostitucí a sexuálním zotročením, označuje nevěstince za "obscénní nápad". "Za diskrétní kontroly vlády budou moci pasáci pracovat v úplné tichosti a nadále vykořisťovat ženy," kroutí odmítavě hlavou.

Benzi se nedávno setkal s Berlusconim v jeho úřadě a vyzval ho k prohlášení prostituce za nezákonnou a k ráznému postupu vůči klientům. Většina návrhů vznesených při diskusi v parlamentě má ale spíše za cíl regulaci průmyslu než jeho postavení mimo právní rámec. Přísné tresty pro sexuální vykořisťování žen kuplíři by pak nastolil samostatný zákon.

Alessandra Mussoliniová, vnučka někdejšího diktátora a právnička postfašistické strany Národní spojenectví, souhlasí s tím, že nevěstince patří minulosti. Prosazuje však vytvoření zón vyčleněných prostitutkám podobně jako v Nizozemsku. "Navrhuji zdravotnickou kontrolu, daně a zřízení zón, kde mohou prostitutky pracovat, zároveň ale také pokuty, pokud se budou snažit nabízet své služby mimo určené území," vysvětluje Mussoliniová.

Očekává se, že parlament schválí návrh zákona založený na nabídnutých řešeních v příštích měsících. Podle většiny zákonodárců, včetně poslanců Berlusconiho pravicové aliance, spočívá řešení v usnadnění výkonu řemesla těm ženám, které se pro něj rozhodly dobrovolně, ať už u sebe doma, nebo ve zvláštních zónách.

Benátky jsou o krok vpředu
Severoitalské Benátky už v tomto ohledu udělaly krok kupředu. Tamní radnice ovládaná levicí schválila plán na vymezení zón s červenými lucernami, kde prostitutky budou moci vykonávat své řemeslo bez zásahu policie a bez pobuřování místních obyvatel.

"Samozřejmě, že je těžké mluvit o této věci v katolické zemi, ale myslím, že do konce tohoto roku bychom měli mít zákon upravující a zdaňující sexuální průmysl," soudí Giancarlo Pitelli z parlamentního justičního výboru.

Cizinky doufají v brzké řešení
Tisíce žen z Albánie, Maďarska, Nigérie, Brazílie a Ruska, které pracují na ulici, pouze doufají, že zákonodárci se dohodnou na nějakém plánu ještě před tím, než Berlusconiho kabinet schválí nový zákon o přísnějším zacházení s nezákonnými přistěhovalci.

Tato úprava by zabránila cizincům z nečlenských zemí Evropské unie vstoupit do Itálie bez pracovního povolení a usnadnila by vyhoštění mnoha lidí, které již na jejím území jsou - podobně jako tisíce zahraničních prostitutek, jejichž dokumentů se často zmocní kuplíři.

"Vím, že bych neměla pracovat na ulici, když je policie všude kolem a Berlusconi se nás snaží dostat pryč," říká Becky, hezká mladá dívka z Nigérie v upnutých džínách, čekající na zákazníky před americkou nemocnicí v Římě. "Musím ale přece jíst a platit nájem, ne?"


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video