Poslanci rozhodnou o registrovaném partnerství

  • 104
Třikrát už parlament smetl návrh zákona, který by homosexuálním párům dal některá práva, která mají manželé. Tentokrát jsou však šance na přijetí zákona o registrovaném partnerství, o němž budou hlasovat poslanci, větší než kdykoli dříve.

Pro zákon zvedne ruku většina zástupců ČSSD a KSČM, které ve sněmovně od posledního pokusu posílily, pro je i většina unionistů a přibližně třetina občanských demokratů.

Jasně proti jsou lidovci. "Při vší úctě k odlišné sexuální orientaci - partnerství homosexuálů nediskriminujeme my, ale příroda, protože z jejich vztahu se nenarodí děti," říká šéf lidovců Miroslav Kalousek.

Zastánci zákona argumentují tím, že zákon klasické rodině neublíží a gayům i lesbičkám pomůže. "Nemůžeme někoho trestat za jinou sexuální orientaci," uvedl třeba ministr financí z ČSSD Bohuslav Sobotka.

Když zákon projde, homosexuální páry po sobě budou moci dědit se stejnými právy jako manželé. Zlehčí se také jejich styk s úřady či získávání informací u lékaře. Návrh výslovně zakazuje adopce dětí, což ještě zvyšuje jeho šanci na schválení.

Gayové a lesbičky se zatím v Česku cítí diskriminováni. Proč? "Vzpomínám, jak mého přítele jednou odvezli nečekaně do nemocnice k závažné operaci. A lékaři mi o jeho stavu odmítli cokoli říci," říká mluvčí České televize Martin Krafl, který se nezdráhá o své sexuální orientaci hovořit.

I gayové budou smět dědit
Zákon počítá s tím, že partnerství by gayové a lesbičky uzavírali prohlášením na matrice. Pak by vůči sobě navzájem měli mít vyživovací povinnost. A také možnost dozvědět se informace o zdravotním stavu partnera, vzájemně po sobě dědit a užívat společný byt. Na rozdíl od manželů však nebudou mít možnost sdílet nájemní smlouvu k bytu.

Kdyby se o zákonu hlasovalo v referendu, dopadlo by to nejspíš "půl na půl". Vyplývá to z nedávného šetření Centra pro výzkum veřejného mínění. Šest procent dotázaných zákon označilo za potřebný, 23 procent naopak za nepotřebný. Zbylým lidem to bylo lhostejné.

Češi jsou liberální
V jiném - sexuologickém - průzkumu se k homosexuální orientaci přihlásila dvě procenta dotázaných. Jenže celých sedm procent lidí uvedlo, že sexuální styk s osobou stejného pohlaví mělo.

"Česká společnost patří v této otázce k nejliberálnějším na světě. Je to dáno historicky. Byli jsme v roce 1962 jeden z prvních států, kde se zrušila trestnost homosexuálního styku," upozorňuje psycholog Slavomil Hubálek.

Například v některých státech USA je homosexuální styk trestný dodnes. A v jiných mají zase gayové a lesbičky povolené sňatky. Lékaři už dávno přišli na to, že se člověk s homosexuální orientací rodí. Navíc se musí ocitnout v situaci, kdy se jeho orientace projeví.

"Před lety to zkoušeli léčit psychoanalýzou a pod vlivem LSD. Byl to samozřejmě nesmysl," vzpomíná sexuolog Jaroslav Zvěřina z ODS, který dnes o tématu nebude diskutovat s českými kolegy v parlamentu, ale už jako europoslanec s těmi evropskými.

Tématem teď totiž žije nejen český, ale i Evropský parlament. A to kvůli větě, že "homosexualita je hřích", kterou pronesl designovaný evropský komisař Rocca Buttiglione. Může ho to stát křeslo. "Je to jeden z nejvzdělanějších politiků, jaké znám. Přece nemůžeme kvůli názoru, na který mají právo, vyobcovat z politiky katolíky," říká Zvěřina.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue