Poslanec Roman Pekárek před nástupem do vězení v Hradci Králové.

Poslanec Roman Pekárek před nástupem do vězení v Hradci Králové. | foto: ČTK

Vzít mandát odsouzenému politikovi jen tak nepůjde, zjistili poslanci

  • 98
Návrh šéfky Sněmovny Miroslavy Němcové, aby pravomocně odsouzení poslanci či senátoři přišli o mandát, dozná změn. Poslanci totiž zjistili, že vzít mandát politikovi, i když byl odsouzen, není jen tak. "Může být třeba pravomocně odsouzen, podá si dovolání a jeho případ se znovu otevře," řekl iDNES.cz člen ústavně-právního výboru Jan Farský.

Původní návrh Němcové vznikl v době, kdy poslanci ODS řešili, jak se zbaví poslance Romana Pekárka, který nastoupil do Sněmovny jako náhradník, když se mandátu vzdali tři poslanci Petr Tluchoř, Marek Šnajdr a Ivan Fuksa.

Pekárek v té době ještě nepravomocně odsouzený za korupci, se mandátu vzdát odmítl, i když později byl odsouzen i pravomocně na pět let (více zde) a poté dokonce nastoupil do vězení. Ve vazbě je navíc už od května stále bývalý středočeský hejtman David Rath.

Šéf ústavně-právního výboru Stanislav Polčák z klubu TOP 09 a Starostů na čtvrtečním jednání upozornil na to, co zjistili poslanci například v Anglii. Existují případy politiků, kteří se demonstrativně nechají odsoudit třeba na pár dnů a využívají to pro svou politikou prezentaci. O mandát přijdou v Anglii až v případě, že jsou odsouzeni na déle než rok.

Mezi poslance dorazili i zástupci Senátu, bez jejichž hlasů žádná změna ústavy nemůže projít. "V podobě, v jaké to bylo předloženo, je to příliš jednoduché, příliš zjednodušující," řekla bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová, zvolená do Senátu jako nestraník s podporou zelených.

Nastínila poslancům, co také může nastat. "Někdo může kandidovat už jako obviněný. Kandidát tím může něco demonstrovat. Získá podporu voličů a bude odsouzen. Kdyby měl o mandát přijít, vůle voličů tím přijde vniveč," řekla Wagnerová.

Šéfka Sněmovny Miroslava Němcová poslancům řekla, že je připravena nachystat různé varianty, jak svůj původní návrh změnit, ale chtěla slyšet, zda ho mají poslanci vůli přijmout. Takového ujištění se jí dostalo. Jednu z možných úprav navrhl poslanec ODS Marek Benda. "Po odsouzení dotyčného by ještě zánik mandátu konstatovala parlamentní komora. A to pokud možno větší než prostou většinou. Aby si vládní většina takto nevyřizovala účty s opozičním poslancem," řekl Benda.

K projednávání změny ústavy, která by měla přidat k důvodům zániku mandátu i to, že byl poslanec či senátor odsouzen, se zákonodárci vrátí na konci května. Už ve čtvrtek se shodovali na tom, že to je jedna z mála změn ústavy, která má šanci do voleb projít.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video