Sociální demokraté trvají na tom, aby jim zůstala přestupková imunita při výkonu mandátu, říká Jeroným Tejc z ČSSD.

Sociální demokraté trvají na tom, aby jim zůstala přestupková imunita při výkonu mandátu, říká Jeroným Tejc z ČSSD. | foto: ČTK

Poslanci řeší imunitu prezidenta. Tu vlastní se jim ale omezit nedaří

  • 62
Spolu s tím, zda schválí přímou volbou prezidenta, hledají politici odpověď i na následující otázku: jak velkou má mít prezident imunitu a za jakých podmínek by bylo možné ho stíhat? Poslanci se tím zabývají v situaci, kdy sami sobě imunitu omezit nedokázali.

"Řešíme, zda by o prezidentově imunitě rozhodoval Ústavní, nebo Nejvyšší soud, zatím jsme se na tom nedohodli," řekl iDNES.cz poslanec Jeroným Tejc, který se za sociální demokracii účastní jednání o přímé volbě hlavy státu.

"Uznávám, že to vypadá zvláštně, když se o tom bavíme a zatím jsme nedokázali snížit vlastní imunitu. Ale my se o to budeme snažit až do alelujá," uvedla místopředsedkyně Věcí veřejných a šéfka ústavně-právního výboru Sněmovny Karolína Peake, která o volbě prezidenta vyjednává za Věci veřejné.

Experti vládních stran a ČSSD mají zatím na stole návrh, aby přímo voleného prezidenta bylo možné stíhat se souhlasem obou komor parlamentu.

Při vyjednávání o omezení imunity poslanců a senátorů jen na dobu, kdy jsou ve funkci, ovšem politici tak agilní nejsou. "Je pravda, že kdyby se tohle podařilo prosadit a Sněmovna nyní nevydala k trestnímu stíhání poslance Věcí veřejných Humla, mohla by ho policie stíhat, až nebude poslanec," připustil Tejc.

Jsem hračička, říká Stanislav Huml

Véčkař Stanislav Huml, o jehož vydání policie usiluje kvůli kvůli údajně zmanipulovanému znaleckému posudku, původně říkal, že chce být imunity zbaven. Nyní prohlašuje, že žádost policie je "irelevantní". A nevidí proto důvod, proč by trval na svém vydání ke stíhání.

Návrh vlády na omezení imunity spadl ve Sněmovně pod stůl před Vánocemi. Přestože na sebe vládní koalice a opozice vzájemně svalovaly vinu, kdo za to může, základní fakta jsou, že na hlasování bylo přítomno jen 124 poslanců z 200 a pro zrušení doživotní imunity zvedli ruku jen čtyři poslanci levicové opozice.

ČSSD trvá na tom, že část přestupkové imunity musí politikům zůstat

Vládní i opoziční politici vzápětí slíbili, že brzy předloží nový návrh, to se ale nestalo. Jednání prozatím "zamrzlo". Politici se totiž nedokážou dohodnout, zda se má sáhnout také do přestupkové, nejen do trestně-právní imunity.

Poslanec či senátor má totiž oproti "obyčejnému" občanovi výhodu - když ho například zastaví policejní hlídka při řízení, může začít mávat svým průkazem a pokutu na místě nedostane. Případ pak místo policie řeší mandátový a imunitní výbor.

Vítězslav Jandák

Nedávno se k tomu schylovalo, když poslanec ČSSD Vítězslav Jandák nechal dojít až do parlamentu sousedovu stížnost na policii, že ho ohrožuje Jandákův pes. Když případ "proprala" média a Jandáka kritizovali i jeho kolegové z ČSSD, poslanec na své imunitě trvat přestal.

"My vlastní návrh na omezení imunity poslanců a senátorů nepředložíme. Nechceme, aby se opakovala nějaká blamáž," řekl iDNES.cz šéf mandátového a imunitního výboru Sněmovny Jeroným Tejc. ČSSD si podle něj počká na to, s čím přijde vládní koalice, a to buď podpoří, nebo ne.

ODS zatím říká, že chce, aby se sáhlo i na imunitu přestupkovou. Sociální demokracie ale trvá na tom, že musí politikům zůstat pro případy, kdy se dopustí přestupku "v souvislosti s výkonem mandátu", tedy například projevem na demonstraci.

Dokud se politici nedohodnou na této věci, zůstane vše při starém - potřebný počet poslanců a senátorů pro změnu Ústavy se nenajde. Zatím to tedy spíš vypadá tak, že si politici na svou výsadu ještě dlouho sáhnout nenechají.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video