Poslance Kotta vyloučila kvůli pití ODS ze svých řad. Ilustrační foto.

Poslance Kotta vyloučila kvůli pití ODS ze svých řad. Ilustrační foto. | foto: Václav Pancer

Poslanci propijí tři miliony ročně

  • 33
Před dvěma a půl lety vypukl v Poslanecké sněmovně skandál. Poslanec Petr Kott nedorazil na důležité hlasování kvůli tomu, že se přímo ve Sněmovně opil. Jak se pije ve Sněmovně dnes? Minulý rok se v jejích prostorách vypilo alkoholu za téměř tři miliony korun.

Kdyby se tři miliony korun, které se ročně propijí v Poslanecké sněmovně, přepočítaly na lahve vína za 70 korun, vyjde to více než na čtyřicet dva tisíc lahví.

„Nemůžete to ale dělit jen mezi dvě stě poslanců. Ve Sněmovně je sedm restaurací a bufetů, které denně navštíví asi 800 lidí,“ zdůrazňuje Roman Žamboch z tiskového oddělení Sněmovny.

Více než milion korun obratu za alkohol hlásí za minulý rok i druhá komora Parlamentu ČR – Senát. Jeho mluvčí Petr Kostka senátory také brání: „Je v tom započtena nejen spotřeba alkoholu ve třech restauracích a bufetu, ale i ze všech oficiálních akcí,“ uvedl Kostka.

Pije se tedy v českém parlamentu hodně? Poslanci se shodují, že od aféry Petra Kotta si všichni dávají větší pozor. Kott se totiž několikrát opil přímo ve Sněmovně i mimo ni a „nestihl“ některá důležitá hlasování.

Za trest ho ODS vyloučila ze svých řad a dnes ve Sněmovně sedí za Unii svobody. „Určitě to byla výstraha pro ty, kteří měli podobné problémy,“ říká dnes Kott, který prošel léčením a abstinuje.

Předseda Sněmovny Lubomír Zaorálek však jen u výstrah zůstat nechtěl. Po Kottově aféře s okamžitou platností a přes protesty některých poslanců zakázal prodej alkoholu alespoň v bufetu přímo před jednací síní.

Pití alkoholu se tak přemístilo za zavřené dveře poslaneckých restaurací, kam mají přístup jen poslanci. Přesto se i dnes ve Sněmovně občas slaví.

„Dostávám pozvánky na oslavu kulatých narozenin od některých z kolegů,“ potvrdil lidovecký poslanec Josef Janeček. Ale na doby, kdy se pravidelně zapíjelo například hlasování o státním rozpočtu, mohou dnes poslanci už jen vzpomínat.

„Dnes si každý dává pozor. Pokud někoho uvidíte pít, tak většinou po práci. A to je každého věc,“ míní poslankyně za ČSSD Hana Šedivá.

Jenže určit, co je vlastně pracovní doba poslance, je složité. Mandát totiž vykonává čtyřiadvacet hodin denně. Jediným štěstím některých zákonodárců je tak fakt, že se na ně nevztahuje zákoník práce, který pití alkoholu na pracovišti zakazuje. A tak si poslanci a senátoři mohou k obědu klidně objednat pivo nebo zajít na skleničku vína.

Ostatně právě vína se ve Sněmovně podle informací tiskového odboru vypije nejvíce – tržby za minulý rok vystoupaly až k 1,4 milionu korun. Piva se nakoupilo za více než osm set tisíc korun a za tvrdý alkohol se ve Sněmovně utratilo o sto tisíc méně.

Česká Sněmovna však není ve spotřebě alkoholu zdaleka na špici. Podle nedávného průzkumu se v britské Dolní sněmovně, kde zasedá šest set poslanců, vypije čtyři sta litrů alkoholu denně.

Problémy s poslanci „v náladě“ řešili v Rakousku i v Austrálii. Tam si v březnu roku 2004 poslankyně Nového Jižního Walesu Lee Rhiannonová stěžovala na podroušené kolegy a požadovala zákaz pití alkoholu ve Sněmovně. Tak radikální požadavek v české Sněmovně dosud nikdo nevznesl.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue