Sněmovna utratí za cestování poslanců 31,5 milionu, Senát 19. Ilustrační foto

Sněmovna utratí za cestování poslanců 31,5 milionu, Senát 19. Ilustrační foto

Poslanci procestují 31 milionů. Navštíví třeba Vietnam

  • 36
Vietnam, Kazachstán, Mexiko, USA... Poslanci už mohou listovat cestovatelskými průvodci. Mají totiž schválený seznam zahraničních cest pro letošní rok a zmíněné země na něm figurují. Za cestování poslanců letos Sněmovna utratí přes 31,5 milionu korun.

Za dalších zhruba osm milionů pohostí delegace ze zahraničí.

Mezi nejdražší zahraniční cesty poslanců patří letos výprava členů rozpočtového výboru do Vietnamu. "Měla by to být cesta spojená s podporou záměru českých firem v této oblasti,“ říká šéf rozpočtového výboru Bohuslav Sobotka z ČSSD.

Týdenní pobyt v jihovýchodní Asii přijde na 900 tisíc korun. Stejnou částku si vyčlenili poslanci na cesty do Mexika či USA.

"Během jara se bude projednávat možné zrušení víz pro české občany a chceme tak trošku lobbovat,“ uvedl k cestě do Spojených států předseda ústavně-právního výboru Sněmovny Marek Benda (ODS).

Stejný účel, tedy lobbovat za zrušení víz, tentokrát kanadských, by měla mít cesta zahraničního výboru do Kanady. Předseda výboru Jan Hamáček z ČSSD však upozornil, že se ještě definitivně nerozhodlo, jestli se pojede do Kanady či do Číny.

Pěkně tučné diety
Poslanci napříč stranami tvrdí, že jim nejde o žádnou turistiku. "Přál bych vám jednu takovou cestu zažít. Je to tak nabité jednáními, že z té země až zas tak mnoho nevidíte," říká například Benda.

Strádat na cestách však poslanci nebudou. Dostávají totiž dvaapůlkrát vyšší diety na den než "běžní“ občané na služební cestě. Řádově jde o částku převyšující tři tisíce korun na den.

"Je za tím snaha nedělat z našich zákonodárců chudáky,“ vysvětluje poslankyně Strany zelených Kateřina Jacques.

"Vše, co mají poslanci, by se dalo označit za nepřiměřené, i kdyby to dělali zadarmo,“ pokusil se o vtip Sobotka. Ale pak už s vážnou tváří dodal: "Je to součást odměňování poslanců." Poslanci hájí své vyšší diety i tím, že nedostávají na cesty do zahraničí kapesné.

Zkontrolují Lukašenka
Mezi plánovanými zahraničními cestami je i jedna, která určitě vzbudí pozornost. Skupinka českých poslanců se vypraví zkontrolovat dodržování lidských práv v Bělorusku, kde vládne autoritativní režim Alexandra Lukašenka. Je otázka, co zjistí. Jedou do jím kontrolovaného parlamentu.

"Plánujeme ale i setkání s opozicí, a tak už nám ze strany našeho ministerstva zahraničí bylo sděleno, že s tou cestou mohou být problémy," řekla šéfka petičního výboru Sněmovny Zuzka Bebarová-Rujbrová z KSČM. Složení delegace bude podle ní politicky pestré, nehrozí tak prý, že by hodnocení situace v Bělorusku bylo zkreslené.

Známo je už i to, kam se letos vypraví senátoři. Ti mají na diplomatické aktivity o polovinu nižší částku než poslanci: 19 milionů korun. Na seznamu cest senátorů figurují země jako USA, Indie, Čína či Brazílie.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video