Jednání o dvou podobných návrzích na omezení poplatků u lékaře sloučili poslanci do jednoho. Ilustrační foto

Jednání o dvou podobných návrzích na omezení poplatků u lékaře sloučili poslanci do jednoho. Ilustrační foto | foto: MF DNES

Poslanci připustili omezení poplatků, chtěli jednat i o zdravém rozumu

  • 1023
Poslanci opět projednávali omezení poplatků ve zdravotnictví. Levice prosadila do dalšího čtení oba téměř stejné návrhy od ČSSD a KSČM. Na programu schůze jsou i další levicové předlohy. A tak se ráno zákonodárci zleva i zprava přeli o své předvolební sliby a jejich plnění z peněz na stavbu silnic.

S pokusem poplatky zcela zrušit levice už několikrát narazila na veto Senátu. Dnes proto bojovala se dvěma "novými" předlohami. Obě postoupily k dalšímu jednání, posoudí je zdravotnický výbor Sněmovny.

Stalo se ve Sněmovně


Nečas opět pohrozil, že ODS nepodpoří rozpočet "ohnutý" doleva
Penzisté mají šanci na 13. důchod, poslanci poslali návrh dál

Jeden návrh pochází z dílny ČSSD, druhý z pera poslanců KSČM. Jsou téměř totožné, oba například ruší veškeré regulační poplatky nebo poplatky za položky na receptu. KSČM chce navíc zachovat ochranný limit 2500 korun pro doplatky za léky.

z programu schůze:

V prvním čtení:
- dva samostatné návrhy ČSSD a KSČM na omezení poplatků ve zdravotnictví
- vyplacení mimořádného důchodu (ČSSD)
- návrh na odebírání vysokoškolských titulů (ČSSD)
- návrh na progresivní zdanění lidí s vyššími příjmy (ČSSD)
- návrh na stanovení minimálních alimentů (ČSSD)
- návrh na obsazení uprázdněných míst v radách ČT a ČRo (ODS)

Poslanci by měli projednávat také složení vyšetřovacích komisí. První by měla prošetřit údajné prorůstání politiky a organizovaného zločinu na základě policejního spisu Krakatice.

Druhá má vyšetřit aféru na plzeňské právnické fakultě.

Sněmovna schůzi přerušila ve 14 hodin, pokračovat bude 8. prosince.

Právě třicet korun za položku na receptu označil David Rath z ČSSD za "hlupáka" mezi poplatky. Podle něj zvyšuje příjmy lékárníků, byť jim ministerstvo snížilo marže za léky. Rath to označil za výmysl náměstka resortu zdravotnictví Marka Šnajdra z ODS.

Tři kmotři a nekuřte, dědečku

"Julínek (exministr zdravotnictví, pozn. red), Cikrt (jeho mluvčí) a Šnajdr, tito tři kmotři stáli u kolébky poplatků, dva už jsou snad v propadlišti dějin, doufejme, že navždy. Ale Šnajdr dál vesele řídí celé zdravotnictví," hlásal ve Sněmovně Rath.

Poslanec zpravodaj Boris Šťastný z ODS své spolustraníky bránil. Vypočítal několik bodů, podle nichž předkladatelé levicových návrhů zatajují důležité informace o prospěšnosti poplatků. Třeba že omezily počet zbytečných vyšetření a přinesly do systému další peníze na nákladnou péči.

Dodal také, že domácnosti, a to včetně těch sociálně slabších, měsíčně víc protelefonují, propijí a prokouří.

"Vzkaz pana zpravodaje je: Milá babičko, milý dědečku, kdybyste netelefonovali a nekouřili, tak máte na poplatky?!" reagovala rozohněně poslankyně KSČM Soňa Marková, spoluautorka jedné z předloh. Dostalo se jí ovací v levé části Sněmovny.

V další debatě padaly stejné argumenty, jako už při několika letošních jednáních. Návrhy na zamítnutí předloh neuspěly, levice je při poměrně malé účasti poslanců hladce poslala do druhého čtení.

Kdeže je ten zdravý rozum

Hned ráno se mohly do programu Sněmovny dostat tři netypické body:

1. "Kdeže těch tisíc korun pro důchodce je?" (Zdeněk Škromach, ČSSD)
2. "Kde ty sliby ČSSD jsou?" (Jaroslav Plachý, ODS)
3. ""Kdeže se ztratil ten zdravý rozum?" (Pavel Kováčik, KSČM)

Pravicová ODS chtěla prosadit, aby se přednostně rozhodlo o rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury. Z něho chce levice vzít pět miliard korun na různé sociální účely, například na výplatu mimořádného důchodu příští rok.

Pokud by se rozpočet fondu uzavřel ještě před schválením celého státního rozpočtu, nebylo by možné do peněz na silnice sáhnout.

Poslanec ČSSD Zdeněk Škromach připomněl předvolební hesla ODS, která slibovala každému důchodci tisícikorunu k důchodu navíc. To by podle něj znamenalo zásah do rozpočtu až čtyřicet miliard, ne pět. Podle představy ČSSD by důchodci měli dostat příští rok mimořádně jednorázově 2400 korun.

"ODS valorizovala pouze o inflaci, jak určuje zákon. Ale všichni důchodci doteď očekávají a ptají se mne, kdy nám ODS těch tisíc korun k důchodu přidá," řekl Škromach.

Na to opáčil Jaroslav Plachý z ODS, že sociální demokraté slibovali přidat důchodcům z výnosů energetického kolosu ČEZ.

Komunista Pavel Kováčik pak navrhl zařadit další bod "Kdeže se ztratil ten zdravý rozum?". "Tím chci říci: pojďme se přestat natahovat, mluvme o reálných věcech a pojďme něco dělat," vyzval Kováčik.

Když poslanci návrh na přesun jednání o rozpočtu dopravního fondu odmítli, Škromach, Plachý i Kováčik své požadavky na netypické body programu stáhli.

Většinu dopoledne pak poslanci strávili dlouhou debatou o zmíněném "třináctém" důchodu. Návrh na jeho vyplacení prošel do druhého čtení, projednají ho sněmovní výbory. - čtěte Penzisté mají šanci na 13. důchod, poslanci poslali návrh dál

Místopředseda ODS Petr Nečas zopakoval hrozbu, že pokud nakonec projdou návrhy levice na úpravu rozpočtu na příští rok v rozsahu asi deseti miliard korun, občanští demokraté pravděpodobně nepodpoří rozpočet jako celek. - čtěte více o Nečasově hrozbě


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video