Předseda Poslanecké sněmovny a šéf opoziční ODS Václav Klaus na začátku diskuse dolní komoře navrhl, aby nepřijala vládní zprávu o stavu společnosti. Zpráva podle něj hodnotí polistopadový vývoj v republice stranicky účelově, zkresleně a nepravdivě.
"Zpráva obsahuje významné znevažování dosaženého a v tomto smyslu není urážkou politické strany, kterou sociální demokracie nemá ráda, ale je urážkou deseti milionů lidí, kteří za tuto dobu v této zemi vykonali spoustu neuvěřitelně pozitivních věcí," řekl Klaus v parlamentní rozpravě o vládní zprávě, která hodnotí vývoj v zemi v 90. letech.
Klaus řekl, že zpráva je zaujatá, neobjektivní a jednostranná, střídá suchý úřednický neutrální jazyk s náhlým politickým komentářem a není o stavu společnosti, ale o několika "sociálnědemokratických evergreenech". Za vážnou chybu považuje, že nepřihlíží k politickým souvislostem, jež existují v demokratické společnosti.
Špidla varoval před vyřazením republiky z civilizovaného světa
Místopředseda vlády Vladimír Špidla varoval, že nevyslovené, ale přesto velmi silné a vytrvalé úsilí předchozích vlád o demontáž sociálního státu může Českou republiku vyřadit z euroatlantického prostoru civilizovaných států. Špidla, který je současně ministrem práce a sociálních věcí, to řekl poslancům při projednávání vládní zprávy o stavu společnosti.
Předchozí české vlády kritizoval za to, že od roku 1992 chápaly sociální politiku jako nežádoucí, pasivní a nákladný prvek, který je jen lépe zorganizovanou charitou. Celkové podcenění veřejného sektoru se podle Špidly projevilo v nových nespravedlnostech, v politicky i eticky neudržitelném postavení rodin s dětmi nebo nízkých platech zaměstnanců v této oblasti.
Rovněž další tři místopředsedové vlády ve sněmovně kritizovali některé kroky minulých pravicových vlád, odmítli však, že by kabinet svou zprávou znehodnotil desetiletý vývoj české společnosti.
Komunisté jsou proti
Pro klub komunistických poslanců je nepřijatelné případné schválení vládní zprávy o stavu české společnosti. Poslanecké sněmovně to ve čtvrtek oznámil předseda Komunistické strany Čech a Moravy Miroslav Grebeníček.
"Pro klub KSČM je zpráva o stavu české společnosti nedostatečně objektivní a nepřináší taková potřebná východiska, s nimiž bychom se mohli plně ztotožnit," prohlásil Grebeníček v rozpravě o zprávě.
Uvedl, že zpráva je do určité míry cenným pokusem o popis krizové situace, v níž se Česká republika podle Grebeníčka nachází deset let po listopadu 1989. Komunisté ovšem soudí, že celková nestabilita a postavení menšinového kabinetu zákonitě nutí k tomu, že skutečné příčiny stavu jsou obcházeny nebo jsou pojmenovány v obecné rovině.
Zeman věří, že se propad ekonomiky letos zastaví
Premiér Miloš Zeman věří, že současný propad české ekonomiky se podaří zastavit ještě letos. Předseda vlády to prohlásil v projevu ke sněmovně, která se zabývá vládní zprávou o stavu společnosti.
"I když jsme (vláda ČSSD) vždy zdůrazňovali, že bude trvat dva roky, než vyvedeme zemi z ekonomické krize, kterou jsme sami nezavinili, chtěl bych vyjádřit naději, že už koncem tohoto roku se podaří naším společným úsilím zastavit propad hrubého domácího produktu a že v tomto čtvrtém čtvrtletí poprvé nebudeme v 'červených číslech'," uvedl Zeman.
Ve svém vystoupení prohlásil, že čeští politici se v minulosti dopustili chyby, když při transformaci společnosti přicházeli s "objevnými recepty" namísto toho, aby využili osvědčené zahraniční postupy. Za takový omyl označil například kuponovou privatizaci, která podle něj vedla jen k budování kapitalismu bez kapitálu.
Zeman prohlásil, že tyto chyby nemají být zdrojem vzájemného obviňování, zároveň by však podle něj neměla být "zakrývána odpovědnost těmi, kdo tuto odpovědnost ve své době nesli".
Co mají poslanci dnes ještě na plánu
Odpoledne by se poslanci měli zabývat výročními finančními zprávami politických stran. Jejich schválení je podmínkou pro vyplacení státního příspěvku na činnost těchto subjektů.
Poslanci by měli dále posoudit celkové zhodnocení povodňové katastrofy v červenci roku 1997.
Tradičním odpoledním bodem jednání budou ústní interpelace zákonodárců na členy vlády. Nejdříve na ně bude mezi šestnáctou a sedmnáctou hodinou odpovídat ministerský předseda Miloš Zeman. Následujících devadesát minut pak ostatní ministři.
Premiér Miloš Zeman tvrdí, že diskuse ke zprávě měla za cíl odložit projednávání některých návrhů zákonů. "Zpráva byla napadena zleva i zprava, a já bych zde citoval staré české přísloví - Potrefená husa zakejhá," zhodnotil diskusi.