Zákon prosazují ve Sněmovně komunisté.

Zákon prosazují ve Sněmovně komunisté. | foto: Michal Sváček, MF DNES

Poslanci předali majetková přiznání výborům

  • 39
Sněmovna se na svém středečním zasedání zabývala zákonem o majetkových přiznáních. Poslanci sice tento komunistický návrh přímo nezamítli, ale šance na jeho schválení je velmi malá.

ČTĚTE TAKÉ:
Sněmovna schválila zákon o střetu zájmů

Komunisté navrhují, aby přiznání podávali lidé s majetkem převyšujícím deset milionů korun. Pokud by člověk neprokázal, jak takový majetek získal a zda jej zdanil, musel by zaplatit daň 40 procent.

Předseda KSČM Vojtěch Filip věří, že teoreticky má zákon stále naději na úspěch. Parlament ale pravděpodobně nestačí projednávání této sporné normy dokončit do červnových voleb. Tak by předloha "spadla pod stůl".

Příslušná legislativa totiž říká, že s čím se Sněmovna nestihne vypořádat do voleb, to už nová dolní komora po volbách neprojednává. Po volbách by autoři zákona museli předložit zcela nový návrh a nová Sněmovna by se jím zabývala od začátku.

Proti plošným majetkovým přiznáním jsou dlouhodobě pravicoví poslanci. ČSSD slibovala majetková přiznání již před minulými volbami. Nakonec ale ve vládě souhlasila s kompromisem a spokojila se s tím, že koaliční partneři přistoupili alespoň na zavedení registračních pokladen.

Úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka už dříve uvedl, že komunistický návrh majetkových přiznání je pro jeho stranu nepřijatelný. Naznačil, že sociální demokraté budou po volbách prosazovat vlastní verzi tohoto zákona.

Komunistickou předlohu ve středu dolní komora v prvním čtená schválila, ale předala ji k projednání výborům. Běžnou lhůtu pro debatu výborů poslanci na návrh ODS ještě prodloužili, ačkoli komunisté ji chtěli naopak zkrátit.

Očekává se, že i kdyby normu komunisté prosadili, pravicový Senát ji vrátí. Není jisté ani to, jestli by ji podepsal prezident.

Grebeníček hájil zákon ve verších
Sociální demokraté se sice postavili na stranu komunistů a hlasovali proti zamítnutí předlohy, ale pak podpořili návrh na prodloužení lhůty pro jednání výborů.

Podle Filipa to svědčí o přípravách povolební velké koalice ODS a ČSSD. "ODS si majetková přiznání nepřeje, takže oni (sociální demokraté) zvolili jinou taktiku než plnění vlastního programu."

Vojtěch Filip si nemyslí, že by se komunisté měli sociálním demokratům mstít a nepodpořit kvůli tomu ve Sněmovně některé jejich záměry. "Pokud to bude v souladu s naším programem, tak to podpoříme."

Poslanec Miroslav Grebeníček vyzval poslance dalších stran, aby normu podpořili. Argumentoval v rýmech. "Jinak by se mohlo stát, že se zlodějskou současností, plnou lží, zloby a běd, se český lid nevyrovná ani za dvě stovky let."

Slušní lidé podle Grebeníčka nemusí mít z takové normy strach. Její odpůrci podle něj chtějí, aby Česká republika zůstala "jednou z nejzkorumpovanějších zemí v Evropě".

Projednávání zákona se obešlo téměř bez rozpravy. Kritici ale dlouhodobě tvrdí, že norma podvodům stejně nezabrání a pouze umožní úředníkům, aby lidem vstupovali do soukromí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video