Volby, poslanecká sněmovna, parlament, poslanci

Volby, poslanecká sněmovna, parlament, poslanci | foto: MF DNES

Poslanci potřetí odložili platnost služebního zákona

  • 20
Ze služebního zákona se stává otloukánek. Poslanci jeho platnost už potřetí odložili, a tak si státní zaměstnanci budou muset mimo jiné na zvýšení platů počkat zřejmě až od ledna 2009. Odložením normy, které musí posvětit ještě Senát a prezident, stát ušetří několik miliard.

Zákon měl fungovat od ledna 2007. Pro odklad se vyslovilo 159 ze 173 přítomných poslanců, proti byli jen všichni zelení a pět lidovců.

"Stav veřejných financí stále nedovoluje plnohodnotnou realizaci tohoto zákona," prohlašuje ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas. 

Česká republika tak nadále zůstane bez kvalitního zákona pro státní zaměstnance. Poslanci si sice už léta stěžují, že takový zákon je nesmírně potřebný, ale dosud žádný takový neschválili.

Ten, který připravovali k životu, nyní opět stopli s odůvodněním, že by přišel státní kasu příliš draho. Zastánci zákona ovšem upozorňují, že takto budou škody ještě mnohem větší.

"Získané úspory z odložení účinnosti zákona nevyváží ztráty, které způsobuje nekvalitní státní správa," tvrdí například poslankyně Strany zelených Kateřina Jacques.

"Řada schopných lidí, kteří měli předpoklady pro uplatnění ve státní správě, již úřady opustila, a není se čemu divit," tvrdí poslankyně.

Podle ní nemají státní zaměstnanci před sebou žádnou velkou perspektivu.

"Nejasná budoucnost bez vize na kariérní postup, nízké mzdové ohodnocení a s tím související malá prestiž této práce nemůže konkurovat jiným možnostem, které se pro nadané a pracovité lidi nabízejí," podotýká Jacques.

Zákon má platit až od roku 2009
Cesta zákona byla vskutku dobrodružná. Schválen byl už opravdu dávno, v dubnu 2002, těsně před volbami. To ještě vládla menšinová vláda ČSSD s Milošem Zemanem v čele, občanským demokratům se zákon pranic nelíbil a také ho ani jeden nepodpořil.

Když pak přišly povodně a bylo nutné začít dávat peníze jinam, služební zákon byl první na řadě - a jeho platnost byla posunuta až na rok 2005.

Ovšem mezitím začala reforma veřejné správy a zákon dostal nový odklad. Na rok 2007. A nyní si budou muset státní zaměstnanci opět počkat - celé dva roky.

Je ale možné, že zákon z roku 2002 nakonec nebude platit nikdy. Už nyní se ozývají hlasy, že poslanci připraví normu zcela novou.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video