Poslanci posvětili zahraniční mise

  • 7
Poslanecká sněmovna schválila účast českých vojáků v zahraničních misích pro příští rok. Čeští vojáci se tak zapojí do operace Evropské unie v Bosně a Hercegovině, do mise v Afghánistánu a operací sil rychlé reakce NATO. V Iráku pak má působit polní chirurgický tým.

V zahraničních misích bude v příštím roce působit zhruba 850 českých vojáků.
Jejich vyslání už v listopadu podpořil Senát. Souhlas poslanců byl poslední překážkou.

Jak uvedl ministr obrany Karel Kühnl (US-DEU), přijde účast v operacích stát na 1,3 miliardy korun. To je podle něj méně než 2,5 procenta rozpočtu ministerstva obrany, z něhož bude účast vojáků v misích placena.

"Myslím, že Česká republika je na samé hranici svých možností," uvedl krátce po hlasování poslanec a člen sněmovního výboru pro obranu Radim Turek (ČSSD).

Čeští vojáci se zapojí do operace Althea v Bosně a Hercegovině, které velí Evropská unie. - více zde

Zhruba 90 vojáků by mělo působit v Afghánistánu, především experti na likvidaci min a výbušnin a meteorologové. Ti budou nasazeni v Kábulu. Menší část kontingentu složená především z průzkumníků a zdravotníků pak bude na severu Afghánistánu. - více zde

V rámci britské polní nemocnice bude v Iráku působit maximálně desetičlenný chirurgický tým. Maximálně 35 vojáků chce armáda v případě potřeby vyslat do operací Sil rychlé reakce NATO.

Kromě těchto zahraničních misí už sněmovna minulý měsíc prodloužila působení českých vojenských policistů v Iráku do konce února příštího roku. - více zde

Podobně pak souhlasili poslanci a senátoři s prodloužením mise KFOR v Kosovu, kde ve společném praporu operuje 400 českých vojáků spolu se stovkou slovenských. - více zde

Zatímco Senát schválil účast vojáků v zahraničních operacích hladce, ve sněmovně provázely tuto věc průtahy a poslanci její schvalování opakovaně odkládali. Důvodem byly hlavně spory mezi vládní koalicí a opoziční ODS o to, kolika misí by se měli vojáci účastnit. ODS byla ochotná podporovat dvě paralelní operace a za výjimečných okolností tři.

Sporná byla především účast vojáků v operaci EU v Bosně a Hercegovině. Koalice v listopadu kvůli nemocem svých poslanců a dalším důvodům neměla potřebný počet hlasů, aby tuto misi prosadila sama. Hlasy dala dohromady až dnes.

Na Balkáně má mít Česko příští rok nejvíc vojáků - až 600 lidí může vyslat do Kosova a až 90 do Bosny a Hercegoviny. Tam by měli čeští vojáci působit v rámci společné česko-rakouské jednotky. "V jednotce bychom se měli podílet jednou četou na ochraně velitelského stanoviště v Tuzle," uvedl podle ČTK náčelník generálního štábu pavel Štefka.

, natoaktual.cz,

Video