Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Poslanci podpořili zákon o ovzduší, zpřísní limity pro domácí kotle

  • 134
Přísnější dohled nad znečištěním domácnostmi, zvyšování poplatků podnikům za vypouštěné zplodiny, ale také nízkoemisní zóny ve městech. To vše je v návrhu zákona o ochraně ovzduší, který ve středu podpořila Sněmovna a který by měl ulehčit plicím lidí hlavně na Ostravsku a ve větších městech.

Novela zákona, kterou ve středu Sněmovna podpořila v prvním čtení, bude cílit více než stávající zákon na malé znečišťovatele ovzduší, tedy domácnosti.  Normu nyní posoudí výbor pro životní prostředí a hospodářský výbor.

Znečištění domácnostmi je podle ministra životního prostředí Tomáše Chalupy z ODS narůstající problém srovnatelný se znečištěním v průmyslu i v dopravě. "Chceme zpřísnit emisní limity pro kotle v domácnostech," naznačil na středečním jednání Sněmovny Chalupa. Nový zákon také zakáže spalování nekvalitních paliv.

Norma i nadále počítá se zákazem vjezdu neekologických čmoudících aut do centra měst, lázeňských oblastí a chráněných území zavedením nízkoemisních zón. Řidiči aut, kterých se zákaz týkat nebude, si budou muset koupit plaketu pro vjezd do zóny. V Ostravě pak při smogové situaci budou moci jezdit po dálničních obchvatech zdarma.

Další důležitou změnou, kterou zákon přináší, je snížení agendy zpoplatněných jedovatých látek vypouštěných do ovzduší z dvaceti na čtyři. "Tyto čtyři látky se ale podílejí na znečištění z devadesáti procent," upřesnil Chalupa s tím, že náklady na sledování zbylých 14 látek stojí víc než následná likvidace ekologických škod.

Zákon má umožnit individuální přístup ke znečišťovatelům ovzduší. Krajské úřady budou moci zpřísnit provoz zdroje, který bude kvalitu ovzduší v oblasti prokazatelně zhoršovat. Díky kompenzačním opatřením se na území nebudou zvyšovat emise kvůli novým provozům, staré se budou muset odstavit.

Poplatky za průmyslové emise budou až sedmkrát vyšší

Poplatky průmyslových podniků, které se značně podílejí na vypouštění zplodin do ovzduší, se budou do roku 2022 postupně zvyšovat až na sedminásobek stávající výše poplatků.

Firmám, které by rázně snížily množství emisí, chtějí autoři návrhu zákona nabídnout zvýhodněné sazby. Čtvrtinu z výnosu by měly získat na politiku ochrany ovzduší kraje, zbytek zůstane na stejný účel Státnímu fondu životního prostředí.

Podle propočtů ministerstva životního prostředí by měli znečišťovatelé zaplatit v roce 2022 na poplatcích zhruba 1,7 miliardy korun.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video