Zpřísnění zákona o střetu zájmů obhajoval ve Sněmovně ministr Jiří Dienstbier

Zpřísnění zákona o střetu zájmů obhajoval ve Sněmovně ministr Jiří Dienstbier | foto: Yan Renelt, MF DNES

Poslanci podpořili zákon, jenž „svlékne“ politiky při nástupu do funkce

  • 78
Už v den nástupu do funkce bude muset politik nahlásit, s jakým majetkem do ní vstupuje. Díky tomuto „majetkovému striptýzu“ bude moci veřejnost lépe kontrolovat, zda politik ve funkci zázračně nezbohatl, věří vláda. Počítá s tím změna zákona o střetu zájmů, kterou ve středu podpořili v prvním čtení poslanci.

„Přináší to možnost kontroly funkcionáře již v den, kdy se ujal funkce,“ řekl ministr pro legislativu a lidská práva Jiří Dienstbier z ČSSD při obhajobě vládního návrhu ve Sněmovně. Zdůraznil, že má vzniknout také jednotný registr přiznání veřejných funkcionářů, který povede ministerstvo spravedlnosti. V registru budou nejen přiznání ministrů či poslanců.

„Veřejných funkcionářů je 34 tisíc. Každý občan se bude moci na jejich přiznání podívat ze svého počítače doma,“ řekl poslanec sociální demokracie Jan Chvojka. Nyní jsou majetková přiznání politiků asi na šesti tisících různých místech, což znesnadňuje kontrolu.

„Opravdu to chceme u každého zastupitele?“ zpochybňoval ideu jednotného registru a přiznání už při vstupu do funkce poslanec opoziční ODS Marek Bendy. „Ani jednomu z těch, kteří chtějí krást a kradou, v ničem nezabráníme, jenom tím obtěžujeme ty slušné,“ prohlásil Benda.

Pokud politik při nástupu do funkce nesplní povinnost oznámit výši svého majetku, bude moci dostat padesátitisícovou pokutu. Půlmilionová, nejvyšší sankce má být za to, když politik po odchodu ze své funkce bude vykonávat určitě činnosti zákonem zapovězené.

„Diskuse o tomto zákonu musí být dlouhá, podstatná a hluboká,“ řekl poslanec Jan Farský z klubu TOP 09 a Starostové. Šéf klubu TOP 09 František Laudát se podivoval nad tím, že právě tato zákona má být vrcholem protikorupčního úsilí vlády.

„Beru to jako výrazně formální zákon,“ řekl Laudát a poukazoval na ministra financí a šéfa ANO Andreje Babiše, jemuž vytýkal permanentní střet zájmů. Babiš je zároveň vlastníkem Agrofertu a jeho prostřednictvím vlastní i vydavatelství MAFRA, do nějž patří i server iDNES.cz, MF DNES a Lidové noviny.

Nikdo z opozičních poslanců ale zamítnutí návrhu v prvním čtení nenavrhl. Jaká bude konečná podoba vládního návrhu, to ukáží až další měsíce.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video