Poslanci podpořili svazky homosexuálů

  • 1261
Sněmovna v prvním čtení schválila zákon o registrovaném partnerství. Lidé stejného pohlaví by díky němu mohli uzavírat svazky s některými právy a povinnostmi, jaké mají manželé. Nemohli by však adoptovat dítě. Sněmovna v minulosti podobný návrh už dvakrát zamítla.

Ze 139 přítomných poslanců dvaasedmdesát souhlasilo, aby se návrhem zabývaly výbory. Kromě všech lidovců odmítli zákon hlavně zástupci ODS.

Dolní komora podobný návrh už dvakrát zamítla - v roce 1999 ve druhém čtení, o dva roky později hned v prvním. Letos ho neschválila vláda. Skupina poslanců v čele s Taťánou Fischerovou proto předložila vlastní verzi.

Páry nemohou adoptovat děti
Homosexuálové by podle ní měli získat například právo na informace o zdravotním stavu partnera. Při dědickém řízení by měli mít rovnocennou pozici jako nejbližší příbuzní registrovaného partnera nebo manželé.

Ani tento návrh nepočítá s tím, že by si gayové nebo lesbičky mohli osvojit dítě. Povoluje však, aby jim soudy svěřily dítě do výchovy, pěstounské péče nebo poručnictví. To má podle Fischerové své opodstatnění.

"Zákaz by mohl v některých případech být proti zájmům dítěte. Například v případě úmrtí biologického rodiče by dítě muselo být umístěno do ústavu, ačkoliv má navázaný funkční vztah k žijícímu partnerovi," uvedla poslankyně.

Návrh partnerům nepřiznává nárok na vdovský důchod a výhody na daních. Zakazuje jim také podnikat s partnery a po úmrtí druha převzít jeho živnost. "Minimalizuje to možnost spekulativního uzavírání partnerství," vysvětlila Fischerová.

Kritici se strachují o rodinu
Hlavním argumentem odpůrců návrhu je obava z oslabení postavení rodiny.

"Po všech experimentech s manželstvím a rodinou je čím dále jasnější, že se jedná o nejdůležitější instituci společnosti. Instituci, kterou nelze jednoduše přizpůsobovat a měnit v závislosti na požadavcích doby," prohlásila Vlasta Parkanová.

Diskuse o homosexualitě není podle lidovecké poslankyně svobodná. "Je svazována mocnou lobby, která v rámci politické korektnosti fakticky diktuje, co se smí a nesmí říkat, aby člověk nebyl označen za homofobního a netolerantního."

Homosexuálové se domnívají, že je zákon nijak nezvýhodňuje.

"Gayové a lesby jsou jedinou skupinou ve společnosti, která nemá přístup k občanským právům v oblasti partnerských vztahů. Jde o vyrovnání deficitu, nikoli nabývání privilegií," soudí mluvčí Gay a lesbické ligy Tereza Kodíčková.

"Rovina diskuse byla o poznání kultivovanější a věcnější než v minulých letech," pochválila Kodíčková zákonodárce. Zástupci gay a lesbických iniciativ už dříve řekli, že je pro ně zákon v navržené podobě s drobnými výhradami přijatelný.

Více připomínek měla vláda. Doporučila, aby z něj zmizely prvky, které vztah homosexuálů srovnávají s manželstvím, například vzájemná vyživovací povinnost mezi registrovanými partnery.

Registrované partnerství mohou homosexuálové již nyní uzavírat v jedenácti zemích Evropské unie. Nizozemští, švédští a dánští homosexuálové mohou i osvojovat děti.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video